Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

CİNSEL İŞLEV BOZUKLUKLARI

Cinsellik, bireylerin hem psikolojik, hem de katılımı ile gerçekleşen doyuma ve üremeye yönelik yaşantıları içerir. Cinsel doyumun ne olduğunu anlamak için cinsel kimliği bilmek gerekir.

Cinsel Kimlik:

Bireyin kendi bedenini ve benliğini belirli bir cinsellik içinde algılayışı, kabullenişi, duygu ve davranışlarında bu cinsellik anlayışına uygun biçimde yönelebilmesidir. Bireyin anatomik cinsiyeti ile uygun olarak kendini erkek ya da kadın hissetmesidir.

Cinsel kimlik, bedensel yapıya uygun ruhsal ve toplumsal tutum ve davranışların kazanılması ile olur. Böylece bir insan kendini bedensel, ruhsal ve toplumsal olarak kadın ya da erkek olarak kabul eder.

Sağlıklı bir cinsel kimlik gelişimi için öncelikle cinsel hormonların, cinsel kromozomlara (XX,XY) uygun olarak salınması gerekir. Bilindiği gibi soyaçekimde cinsiyeti saptayan kromozomlardır. Kadın ve erkekte bulunan bütün hücrelerde 23 çift kromozom vardır. Buların 23 teki anneden, 23 teki ise babadan gelmiştir. Kadın ve erkekteki 23 çift kromozom birbirinin aynıdır. XX kadın olmayı, XY erkek olmayı belirler. Bunların yanında sağlıklı bir cinsel kimliğin gelişmesi için: Bireyin ilk sevgi nesnesi ile olan ilişkileri ve yaşamın ilk yıllarındaki deneyimler, bireyin önünde uygun özdeşim örneklerinin olması, aile ve diğer toplumsal çevrenin cinsellik konusundaki tutum ve davranışları önem taşır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.