Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

OBSESSİF-KOMPULSİF KİŞİLİK

Bu kişilik, bir işin bitirilmesini zorlaştıran mükemmeliyetçilik gösterir. Boş zamanlarını değerlendirecek etkiliklerden ve arkadaşlarından yoksun kalacak derecede kendisini işe ya da üretkenliğe adar. Ahlaki doğruluk ya da değerler gibi konularda vicdanının sesini aşırı dinler ve hiçbir esneklik göstermez.

Özel bir değeri olmasa bile eskimiş ya da değersiz şeyleri elden çıkartamaz. Cimridir, aşırı kuralcı ve iki yüzlüdür. Bir yandan insanları incitmemeye çalışırken, diğer yandan da kıyasıya kin besler.

Yaşama gerçek anlamıyla katılamaz, yaşayanları da eleştirir. Kendi yaşayamadığı özgürlüğü başkalarının yaşaması, içindeki özgürlük tepkilerini canlandırdığından paniğe kapılır ve çevresindekileri baskı altına almaya çalışır. Bu kişilik için önemli olan yaşamak değil, bazı dönemleri tamamlamak ve bitirmektir. Kendisinin yaptığı gibi işler yapmayı kabul etmedikçe başkalarıyla çalışmayı kabul etmez. Seçim yapamaz, hayal gücü hiç yoktur. Yaşamına yenilik getiremez. Değişikliklerden korkar, katı ve inatçıdır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.