Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN
ANORMAL DAVRANIŞLARIN (RUH HASTALIĞI) SINIFLANDIRILMASI
Bireylerin gösterdiği anormal davranışların bazıları geçicidir. Çoğu kez bu tip davranışlar yıpratıcı olaylardan kaynaklanırlar. Bazı anormal davranışlar ise kroniktir ve ömür boyu sürer. Bazı davranış bozuklukları hastalıktan ya da sinir sisteminin tahribatından kaynaklanır. Bazıları da toplumsal çevrenin ya da yanlış öğrenmenin ürünüdür. Davranış bozukluklarıyla ilgili olarak; günlük dilde nevroz ve psikoz terimleri sıklıkla kullanılmaktadır. 
Bu iki terim, temel tanı kategorilerini belirlemektedir. Nevrozlar; nadiren hastaneye yatmayı gerektirecek kadar ciddi olan anksiyetedir. Kişisel umutsuzluk ve uyum sağlayamayan davranış ile tanımlanan bir grup bozukluğu kapsamaktadır. Nevrotik olarak adlandırılan bireyler, tam kapasiteyle olmasa da genellikle toplum içinde işlevlerini sürdürebilmektedirler. Psikozlar ise daha ciddi zihinsel bozuklukları içermektedir. Bireyin davranışları ve düşünce süreçlerinin gerçeklikten kopmasına yol açacak derecede bozulmuştur. Birey, günlük yaşamın istekleriyle başa çıkamayacak durumdadır. Genellikle bu tip insanların hastaneye yatırılmaları gerekmektedir.
Şizofrenik ve paranoid bozukluk, bazı afektif bozukluklar ve belirli organik zihinsel bozuklukların bu kategori içinde yer aldıkları kabul edilmektedir.
Psikozlar algılarını ve düşüncelerini yanlış değerlendirirler. Olup bitenler hakkında hatalı çıkarsamalarda bulunurlar. Psikozlar halisünasyon (garip hayaller) görmek gibi asılsız duyusal deneyimler yaşarlar. Örnek sanrı: Bireyin tüm düşündüklerini başka bir gezegende güçlü bir varlık tarafından kontrol edildiği kanaati gibi asılsız inançlara kapılırlar.
Psikozlarda halisünasyon ve sanrı semptomları daima vardır.
Semptom: belirti, iz ya da işaret anlamına gelir. Primer ve sekonder semptomların tanımlanmasında kullanılır ve bir çok anlama gelir. Örneğin; primer önceden, sekonder ise sonradan ortaya çıkan semptomları tanımlar. Bir diğer anlamları sebeple ilgili olabilir. Bu anlamda primer terimi, patolojik süreçle doğrudan ilişkili olanı, sekonder ise primer semptoma reaksiyonu ifade eder.

NEVROZ ÇEŞİTLERİ
Nevrozları DSM 4’e göre üçe ayırıyoruz:
1.    Anksiyete Bozuklukları
2.    Somatoform Bozuklakları
3.    Dissosiatif Bozukluklar

1.       ANKSİYETE BOZUKLUKLARI
a)      Panik Atak
b)      Agora Fobi
c)       Özgül Fobi
d)      Sosyal Fobi
e)      Obsesif-Kompulsif Bozukluk
f)       Posttravmatik Stres bozukluğu
g)      Akut Stres bozukluğu
h)      Yaygın Anksiyete Bozukluğu

2.       SOMATOFORM BOZUKLUKLARI
a)      Somatizasyon Bozukluğu
b)      Farklılaşmamış Somatoform Bozukluğu
c)       Konversiyon Bozukluğu
d)      Ağrı Bozukluğu
e)      Hipokandriyazi Bozukluğu
f)       Vücut Dismorfik Bozukluğu

3.       DİSSOSİATİF BOZUKLUKLAR
a)      Amnezi
b)      Füg
c)       Kimlik bozukluğu (Çoğul Kişilik)
d)      Depersonalizasyon Bozukluğu

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.