Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

FOBİLER

Kişide sıkıntı meydana getiren mantık dışı özel bir korku duygusudur. Bu korku, günlük yaşamda hepimizin zaman zaman gösterdiği gerçek korkulardan ayrıdır. Birey genellikle korkusunun mantıksız olduğunu kabul eder, fakat yine de korkulan nesne ya da durumlardan kaçınarak anksiyete duyar. Değişik fobiler vardır. Bunlardan bir kaçı;

Agora Fobi: Yaygın olan bir fobidir. Genellikle tek başına evin dışında kalma, yalnız kalma vb. korkuları ifade eder. En yaygın fobiler arasında yer alır. Bu fobiye sahip kişiler, yabancı bir ortamda yalnız kalmaktan, aniden bir şeyi yapamaz hale gelirse kaçmanın zor olacağı ya da yardım alamayacağı korkusuna kapılırlar.

Özgül Fobi: Belirtileri; Özgül bir nesne ya da durumun (Uçakla seyahat, kan görme, vb.)varlığı ya da böyle bir durumla karşılaşma beklentisiyle başlayan aşırı ya da anlamsız belirgin ve sürekli korku halidir. Özetle aşırı ya da anlamsız korku hali özgül fobidir. Kişi korkusunun aşırı ve anlamsız olduğunu bilir. Fobik durumlardan kaçınılır ya da yoğun anksiyeteyle bunlara katlanır.

Sosyal Fobi: Tanımadığı insanlarla karşılaştığında insanların gözünün üzerinde olacağı, bir ya da birden fazla toplumsal eylemi gerçekleştirdiği durumdan belirgin ve sürekli korku duyma halidir. Birey küçük duruma düşeceği ya da utanç duyacağı bir şekilde davranacağından korkar. Korkulan toplumsal durumla karşılaşma her zaman anksiyete doğurur. Kişi korkusunun aşırı ve anlamsız olduğunu bilir. Korkulan durumdan kaçınılır ya da yoğun anksiyeteyle duruma katlanılır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.