Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

OBSESSİF-KOMPULSİF BOZUKLUK

Obsesyonlar şöyle tanımlanabilir: Bu bozukluk, kimi zaman istenmeden gelen ve uygunsuz olarak yaşanan ve belirgin anksiyete ya da sıkıntıya neden olan yineleyici, sürekli düşünceler ve dürtülerdir. Bu düşünceler ya da dürtüler, sadece gerçek yaşam sorunları hakkında aşırı üzüntüler değildir. Kişi bu düşünce ve dürtülere önem vermemeye ya da bunları bastırmaya çalışır. Başka bir düşünceyle ya da eylemle bunları etkisizleştirmeye çalışır. Kişi bu obsesyonel düşüncelerini ya da dürtülerini kendi zihninin bir ürünü olarak görür.

Kompulsiyonlar: Bireyin, obsesyona bir tepki olarak ya da katı bir biçimde uygulanması gereken kurallarına göre yapmaktan kendini alıkoyamadığı yineleyici davranışlar ya da zihinsel eylemlerdir. Örneğin: El yıkama, sürekli bir şeyleri kontrol etme, zihinsel bir eylem olarak sayı sayma, bir takım sözcükleri söyleyip durma vb. Davranışsal ya da zihinsel eylemler, sıkıntıdan kurtulmaya, var olan bir sıkıntıyı azaltmaya, korku duyulan olay ya da durumdan korunmaya yöneliktir. Fakat, kişinin gösterdiği bu davranışlar gerçekle ilişkili değildir ve aşırı düzeydedir. Bu obsesyon ya da kompulsiyonlar, belirgin bir sıkıntı oluşturur ve bireyin zamanını boşa harcamasına yol açar. Bireyin günlük işlerini, mesleki görevlerini, toplumsal etkinliklerini, kişiler arası ilişkilerini önemli ölçüde bozar.

Obsesif düşüncenin içeriği çeşitli konuları kapsayabilir. Ancak çoğu kez cinsel ve saldırgan edimlerin gerçekleştirilmesiyle ilgilidir. Örneğin; bir anne, bebeğini banyo küvetinde boğma konusunda ısrarlı düşüncelere maruz kalabilir. Bu tür düşüncelere kapılan bireyler dehşete kapılır, neden bu tür düşüncelerin devam ettiğini anlayamaz ve bu düşünceleri gerçekleştireceği korkusuna kapılır. Obsesif bozukluğu olan kişiler, kompulsiyonlara direnmeye çalıştıkları taktirde şiddetli bir anksiyeteye maruz kalırlar. Fakat edimlerini gerçekleştirdikleri zaman o anda gerilimden kurtulurlar.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.