Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BİLİNÇ BOZUKLUKLARI

Bilinç, kendinin ve çevrenin farkında olmalıdır. Bilinç düzeyi, uyanıklık ve koma uçları arasında değişir.bilinçle ilgili bir çok kavram vardır. Biliç bozukluklarından bazıları;

a)    Somnolens: Olağan dışı uyuşukluk durumu.

b)   Bilinç Sislenmesi: Kişinin zihninin karışık olduğu, uyaranlara eksik yanıt verdiği durumlardır. Dikkat, oryantasyon ve bellek bozulması vardır. İlüzyon ve halisünasyonlar görülür.

c)    Konfüzyon: Açık bir şekilde düşünme yeteneğinin olmamasıdır. Bu durumdaki kişiler, bulundukları yerin, zamanın, kendisinin ya da çevresindeki kişilerin kim olduklarının farkında değildirler.

d)   Koma: Bilinç kapalıdır. Koma, bilincin tam kaybını ifade eder. Bilinç halinin üç yönü vardır. Bunlar; biyolojik, psikolojik ve sosyolojik yöndür. Bilincin biyolojik yönüyle ilgili bozukluklar, santral sinir sistemindeki organik kökenli hastalıklardan kaynaklanır. Bilincin psikolojik yönüyle ilgili bozukluklar, difüzyon bozukluğudur. Bu, egonun savunma mekanizmalarından biridir ve işlevi anksiyetenin zararlarından korumaktır. Bunu, benliğe acı veren, suçluluk, günahkarlık, utanç gibi duygular doğuran olayları bilinç dışında tutarak, bir anlamda bu olayların unutulmasını sağlayarak gerçekleştirir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.