Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BELLEK (HAFIZA) BOZUKLUKLARI

Bellek, bir bilginin santral sinir sisteminde kaydedilmesi, saklanması ve gerektiğinde tekrar bilinç alanına çıkarılması ile ilgili ruhsal bir süreçtir. Bu tanıma göre bellek 3 aşamadan oluşur;

a)      Kayıt

b)      Saklama

c)       Hatırlama

Bu aşamalardan hangisi bozulursa bozulsun, sonuçta hasta hatırlama güçlüğünden yakınır. Bu durum çoğu hastalar tarafından bunama olarak değerlendirilir, korku ve endişe doğurur. Unutkanlığın en sık görülen nedeni, bilgilerin kaydedilememesidir.

Bellek saklama kapasitesi bakımından  3 kategoriye ayrılır:

1)    Sensoriyal Bellek: Saklama süresi en az olan bellektir. Duyu organlarından gelen uyaranlar bu bellekte ancak 0.15 sn. saklanabilir.

2)    Primer (Kısa süreli) Bellek : Bu bellekte materyal 15-20 sn. kadar saklanır. En fazla birkaç bilgiyi depolayabilir. Bu bellekte saklanmak istenen bilgiler çabuk bozulur.

3)    Sekonder (Uzun Süreli) Bellek: Burada depolanan bilgiler çok uzun süre hatta yaşam boyu saklanır. Kısa süreli bellekte yeterince işlenen bilgiler buraya aktarılırlar. Buradaki bilgiler bozulmaya dayanıklıdır.

Bellek bozuklukları kendini 4 şekilde gösterir:

« Hipomnezi: Hatırlamada güçlük halidir. Psiko-patolojik bakımdan çok önemli değildir.

« Hipermnezi: Bellekte olağan dışı bir artış hali ve anıları uzun süre sonra bile ayrıntılı bir şekilde hatırlama durumudur. Bu durum manik hastalarda ve idiot savantlarda görülür.

« Amnezi: Belleğin tam kaybı anlamına gelir.

« Paramnezi:  Bu tür bellek bozukluklarında yaşantılar, gerçekte olduklarından farklı hatırlanırlar. Örneğin; gerçekleşmiş bir yaşantının (Deja vu) daha önceki bir yaşantının tekrarı gibi hatırlanması. Daha önce görmediği birisini sanki görmüş gibi hissetmesi vb. durumlardır. Ya da tam tersi, gerçekleşmiş bir yaşantıyla (Jamz vu) ilgili olmaması halidir. Daha önce yaşanan bir olay ya da durum hatırlanmaz.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.