Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ALGI BOZUKLUKLARI

Algılama, santral sinir sistemine ulaşan uyaranların anlamlandırılmasıyla ilgili ruhsal süreçtir. Psikiyatrik hastalarda görülen algı bozuklukları;
 İLLÜZYON: Bir uyarıcının, gerçekte olduğundan farklı algılanmasıdır. Uyarıcının doğru algılanmaması, gerekli koşulların iyi olmaması durumunda görülür. Aşırı duygu ve coşkuların oluşturduğu güdülenme durumlarında ortaya çıkabilir.
 HALÜSİNASYON: Uyaran olmadığı halde algılama olması halidir. Halüsinasyonlar, gerçeği değerlendirmenin bozulduğuna işaret eden semptomlardır. Elementer halüsinasyonlar, fısıltı, patlama, homurdanma, gölge, makine sesi, ışık…. gibi tam olarak tamamlanamayan belirsiz, muğlak ve karışık algılamalardır.   Kompleks hallüsinasyonlar ise kendi aralarında hasta hakkında konuşan, hastaya emirler veren sesler veya ayrıntılı bazı sahneler gibi net algılardan oluşan hallüsinasyonlardır. Ortaya çıktığı duyu organları bakımından işitsel, görsel, tat, koku, temas, kinestetik ve senestetik halüsinasyonlar vardır. Hastalar kendilerine belirli davranışlarda bulunmalarını emreden sesler ya da kendilerini cezalandıracaklarını ifade eden sesler işitebilirler. Görsel halüsinasyonlarda hastalar daha ufak insan ya da yaratıklar görebilirler. Bazı kötü koku ya da tatlar algılayabilirler. Temas halindeki halüsinasyonlar da birinin kendilerine dokunması, okşaması gibi ifadeler şeklinde ortaya çıkabilir. Kinestetik halüsinasyonlarda uçma, senestetik halüsinasyonlarda ise midede kelebek uçması gibi duyumlar vardır.
 DEPERSONALİZASYON: Kişinin kendini algılayışındaki bozukluktur. Kişinin, bedenini, kişiliğini kendine yabancıymış, kendisinin değilmiş gibi hissetmesi, algılamasıdır. Vücudun tümü veya el, ayak, parmak, gövde…vb. kısımları acayip bir şekilde değişmiş, eskiye oranla daha büyük ya da küçük, çarpık bir şekle bürünmüş ve yabancılaşmış gibi hissetmesidir. Kişinin kendine yönelimi bozulmuştur. Kişi kendinin gerçek olmadığına inanmaktadır.
 DEREALİZASYON: Kişi, çevre ile yönelim bozukluğu içerisindedir. Dış ortamdakiler yabancılaşmış ve hakiki olmayan şeyler olarak algılanmaktadır. Dış çevreyi değerlendirmede bozukluk vardır.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.