Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DÜŞÜNCE BOZUKLUKLARI

Bu bozukluklar, bireyin konuşması değerlendirilerek anlaşılır. Bu nedenle düşünce bozukluğunu, konuşma bozukluğu olarak değerlendirenler de vardır. 3 kategoriye ayrılır;

          I.          Düşüncenin Yapısı ile İlgili Bozukluklar: Bu bozukluk, tüm psikiyatrik hastalarda görülen bir bozukluktur. Bireyde halüsinasyon ve hezeyan (Sanrı, yanlış inanç sistemi vb.) olması, gerçeği değerlendirmenin bozukluğuna işaret eder. Hezeyan, makul ve mantıksal bir nedenden yoksundur.

        II.          Düşüncenin Akışı ile İlgili Bozukluklar: Düşüncenin akışı, bireyin fikir ve çağrışımlarını bir araya, düşündüğü biçimde koyma yoludur. Bu durum değerlendirilirken, konuşmanın biçimleri üzerinde durulur.

ü  Spontanlık: hasta, kendiliğinden mi konuşluyor, yoksa soru-cevap şeklinde mi konuşuyor? Çağrışımlar düzenli mi, birbiri ile ilişkili mi?

ü  Amaca uygunluğu: Konuşma, başlangıçtaki amaca ulaşabiliyor mu?

ü  Tempo ve Ritim: konuşmada tonlama özelliği (yüksek, alçak,) ve konuşmanın genel gidişi (hızlı, yavaş) nasıldır?

Düşüncenin akışı ile ilgili bozukluklarda konuşma spontan değildir. Hastanın düşünce miktarında ve hızında değişme olmuştur. Bir uçta fikirler alışılmamış çeşitlilikte ve miktarda ortaya çıkar. Diğer uçta ise düşüncede fakirlik vardır. Hasta sadece birkaç düşünceye sahiptir. Birinci durum manik hastalarda, ikinci durum ise depresyonlarda görülür. Düşünce akışı aniden kesilebilir. Bu durum, ‘düşüncede blok’ olarak adlandırılır. Bu durum hasta tarafından zihnin boşaldığı şeklinde algılanırken, yanındakiler tarafından ise konuşmada ani kesilme olarak algılanır. Birey konuşurken sık sık suskundur. Her seferinde konuşmaya davet edilir. Konuşması için soru sormaya ihtiyaç vardır. Mutizm dönemindeyken hasta tamamen sessiz kalmakta, sorulara cevap vermemekte, çevre ile ilişki kuramamaktadır. Depresyon ve şizofren gibi hastalıklarda konuşma, spontanlığını kaybeder. Soru-cevap şeklini alır. Konuşma tempo ve ritmi depresif hastalarda yer yer yavaşlar. Manik hastalarda ise artar, hızlanır. Düşünce bozukluklarında fikirler yavaşlar. Hasta, düşünce ve konuşmasından birini tamamlamadan diğerine geçer. Bu bozukluk klang çağrışım biçiminde olur.

ü  Klang çağrışım:  Normal düşünce akışında fikir, sembol ve çağrışımlar birbirini anlam bakımından tamamlayacak şekilde izlerler. Klang çağrışımda bu durum, ses benzerliğine göre olur. Böylece ortaya şiirsel, fakat anlamsız bir konuşma çıkar.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.