Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PDR TEMEL İLKELER

1)
    
YETKİNLİK (YETERLİLİK-EHLİYET)

PDR elemanları uzmanlık sınırlarını bilirler. Bu sınırlar içinde eğitim ve formasyonla ilgilenirler. Özel bir durumla karşılaşınca danışanlarının lehinde kararlar alırlar. Bilimsel, mesleki bilgilerini artırmaya, kendilerini yetiştirmeye çalışırlar. Her türlü mesleki, idari kaynaktan faydalanırlar.

2)    DÜRÜSTLÜK

PDR elemanları kişiler arası ilişkilerde, özellikle danışma süresince dürüstlük, doğruluk ve gerçekliği ön plana almak zorundadırlar. Kendilerini tanıtırken yanlış ya da abartılı ifadeler kullanmazlar. Kendi duyuş, düşünüş, inanış, değer yargısı, kısacası ihtiyaçlarının, zayıf ve güçlü yönlerinin farkındadırlar. Bu ihtiyaçlarının mesleklerine nasıl yansıyacağını bilirler. Özü sözü bir olmak zorundadırlar. Düşünceleriyle davranışları tutarlıdır. Özellikle danışanlarla saydam bir ilişki halindedirler.

3)    DUYARLILIK-HOŞGÖRÜ

Danışanlarına karşı duyarlı ve kabul edicidirler. İnsan ilişkilerinde anlayışın önemini iyi bilirler. Danışanın kişiliğine saygılı olmanın önemini bilirler. Kişinin kendi problemlerini çözebileceğine inanırlar. Kendi kararlarını kendisinin verebileceğine inanırlar. Bazen idari ve hukuki sorunlar çıksa da danışanla ilgili özel bilgileri korumak zorundadırlar. İnsanlara verilecek zararı en aza indirmeye çalışırlar.

4)    BİREYSEL VE KÜLTÜREL FARKLILIKLARA DUYARLILIK

PDR elemanları toplumun değişik ihtiyaçlarını ve farklılıklarını bilirler, kültürel farklara göre farklı teknik ve yöntem uygularlar. Yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durumları ve değişik gruplara ait olma gibi farklı durumlara dikkat ederler. Danışanların köylü-kentli, fakir-zengin, farklı ideal ve değerlere sahip olmaları konusunda ayrım yapmaksızın hizmet verirler. Danışanla bu farklılıklar konusunda tartışmaya girmezler. Danışmanlar herkese karşı kabul edici ve anlayışlıdırlar.

5)    TOPLUMSAL SORUMLULUK

Kişi, toplumdan soyutlanarak ele alınamaz. Birey ve toplum madalyonun iki yüzü gibidir. PDR elemanları hizmet bireyi içinde bulunduğu toplumsal sistem içerisinde düşünür ve buna göre yardım hizmetleri verirler.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.