Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PDR GENEL ETİK STANDARTLAR

A.   YETKİNLİK SINIRLARI: PDR elemanları eğitimini gördükleri uzmanlık alanlarında hizmet verirler. Yeni uzmanlık alanları söz konusu olduğunda, ehemmiyetli kişilerin gözetimi altında tecrübe ederler. Henüz gelişmekte olan bir teknik çıktığında PDR elemanları ihtiyatlı olmak zorundadır.

B.    UZMANLIK ALANINDA SÜREKLİ GELİŞME: Ölçme, değerlendirme, araştırma gibi konularda gelişmeleri izler, takip eder ve araştırırlar.

C.    BİREYSEL FARKLILIKLAR: PDR elemanları yaş, din cinsiyet, özürlülük, sosyo-ekonomik düzey gibi farklılıklar konusunda ayrım yapmaz, herkse eşit davranırlar.

D.   TOPLUMUN DEĞER VE YARGILARINA SAYGI: PDR elemanları mesleklerini uygularken bulunduğu bölgenin törelerine, toplumsal düzenine duyarlı ve saygılı olmak zorundadır.

E.    ÜCRET İLİŞKİLERİ: verilen PDR hizmeti için (Psikolojik Danışma ücreti) ücret saptanırken hem danışanın maddi durumu, hem de bulunulan yerde bu olaya verilen ekonomik önem dikkate alınır. Psikolojik danışma karşılığında çeşitli mal mülk alınmaz.

F.    DUYGUSAL-CİNSEL YAKINLIK: PDR elemanları, öğrencileri, danışanları, öğretim elemanları gibi kendi sorumluluğu altındaki kişilerle duygusal-cinsel olarak sözel ya da tensel davranışlarda bulunmazlar.

G.   BAŞKALARINA ZARAR VERMEME: PDR elemanları birlikte çalıştıkları kişileri tedirgin etmezler. Çeşitli nedenlerden dolayı insanları küçümsemekten kaçınırlar.

H.   GİZLİ BİLGİLER: PDR elemanları danışanlara özgü özel bilgileri korurlar. Ancak, danışanın kendisi ve toplum için tehdit unsuru olan bilgileri, danışanın bilgisi dâhilinde yetkili yerlere verirler.

İ.      PROFESYONEL KİMLİK: PDR elemanları mesleki kimliklerini ve statülerini gerçekte olduğu gibi tanıtırlar. Ait olmadıkları statüde bulunmazlar. Mesleki kimlikleri başkaları tarafından yanlış anlaşılmışsa da düzeltirler.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.