Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DESTEK VE TEŞVİK GÖSTEREN TEKNİKLER

Bu tekniklerde danışman, konuşmalarda biraz daha kendi duygu ve düşüncelerini katmaya başlar. Danışman, danışanın açıkladığı olumlu düşünceleri uygun gördüğünü belirtir. İyileşme yönünde gelişim gösteriyorsa danışanı destekler. Tersine beğenilmeyen bir duygu, düşünce veya davranış varsa olumsuz karşılanarak danışana doğruyu araması mesajı verilir. Kısacası olumlu düşünceye destek ve teşvik, olumsuz düşünceye ise olumsuz bir pekiştireç verilir. Danışmada öyle anlar vardır ki danışan, danışmandan destek ve onay bekler. Bu anlar olmazsa danışmada ilerleme olmaz.
 TASVİP TEKNİĞİ: Danışanın ifade etmiş olduğu olumlu duygu, düşünce, tutum ve davranıştan (danışmanca seçilmiş olanları) bazılarına karşı danışmanın beğenme, takdir etmesini ileten bir tekniktir.
Örnek:  
Danışan: Geçen görüşmemizden sonra konuyu biraz daha düşündüm. Evdekilerle de görüştüm. Bu yıl sınavlara tekrar katılacağım… Babam kararı bana bıraktı…
Danışman: Güzel… Evdekilerle görüşmekle iyi etmişsin.
Tasvip tekniğinde olumlu bir davranışı ya da duyguyu pekiştiriyoruz. Olumluluktan kasıt, danışanın iyi yolda olduğunu fark etmemizdir. Tasvip tekniğinde danışanın davranışını onayladığımızı, beğendiğimizi, takdir ettiğimizi ifade eden pek çok kelime kullanılabilir. Danışan, tasvip gören olumlu davranışlarını tekrar eder, tasvip görmeyenleri ise terk eder düşüncesiyle bu teknik kullanılır. Tasvip, danışana takdir edilmiş olduğunu gösteren bir tekniktir. Bu tekniği sürekli kullandığımız takdirde etkisini yitirebilir. Bu tekniği aşırı derecede kullandığımızda bağımlı bir kişilik meydana getiririz. Danışman danışanın gözünde otorite olduğu zaman bu teknik daha etkili olmaktadır. Danışan-danışman ilişkisi sağlam ise tasvip tekniği etkili olmaktadır.
 TEŞVİK TEKNİĞİ: Danışman, emin olduğu bir görüşü ya da davranış tarzını zorlamaya kalkmadan danışana verir, uygulamaya teşvik eder. Teşvikte uygulanması uygun görülen davranış ya da görüş için gerekçe verilir. Danışanı zorlamayacak kelimeler seçilir. Örneğin: Herhalde… Yapsan daha iyi olur. Kanaatimce… İyi olur. Bu tür kelimeler kullanılarak karar verme  yetkisi danışana bırakılır. Danışman bir otorite olarak kabul edildiği zaman teşvik tekniğinin gücü artar. Sık kullanıldığı zaman danışanda direnç meydana gelebilir. Tepkiyi yerinde kullanmazsak ters teper.
 CESARETLENDİRME TEKNİĞİ: Danışan-Danışman ilişkisinde, danışanın kaygılandığı, tereddüte düştüğü noktalarda danışmanın cesaretlendirmesi gerekir. Danışan yılgınlığa düştüğünde ya da kendinden emin olamadığında kullanılır. Bu teknik esas itibariyle danışanın dışındaki bir kişinin görüşüne dayanan bir tekniktir.
 GÜVENCE VERME TEKNİĞİ: Danışan, yılgınlık gösterdiğinde, karamsar olduğunda güvenceye ihtiyaç duyar. Danışan duyguyu, düşünceyi, davranışı gösterirken bir gerginlik yaşar. Danışanın bu durumundan güvenceye ihtiyaç duyduğunu anlıyoruz. Danışanın göremediği, danışman tarafından görülen olumlu bir gelişmeyi vurgulamak, vaat etmek gerekir. Güvence sadece konuşmakla olmaz. Uygun bir ortam, danışmanın hal ve hareketleri ve kişilik yapısı da güvence sağlayabilir. Sıcak ve samimi tutumu, baskısızlığı, danışma odasının düzeni, birer güvencedir. Bu teknik, farklı bir davranışa teşvik etmesinden dolayı cesaretlendirme tekniğine benzer. Danışman danışana ileriye dönük bir vaatte bulunur. Fakat bu vaat bol keseden atmak olmamalıdır. Güvence vermenin etkili olabilmesi için yapılan desteğin gerçekçi olması gerekir. Ütopik vaatler danışmanın güvenilirliğini de zedeler. Danışanın danışmanı otorite olarak görmesi, bu tekniği güçlü kılar. Bu teknik uygun ortamda verilirse danışmanın görüşü danışana mal olur. Danışman otorite olduğu zaman etkili olur. Sık kullanıldığı zaman bağımlı kişilik yapısı geliştirir. Olumsuz gelişmeler hissedildiği zaman tekniği değiştirmek gerekiyor. Bu teknik ölçüsüz kullanıldığı zaman danışanda direnç meydana getirir ve bağımlı kişilik yapısı oluşturabilir. Güvence tekniği, endişeli, kaygılı danışanlar için yararlı bir tekniktir.
 REDDETME TEKNİĞİ: Danışanın olumsuz gidişini olumluya çevirmek için kullanılır. Arzu edilmeyen tutumu ve davranışı terk etmesi için danışmanın kullandığı bir yöntemdir. Reddetme, sıcak ve samimi bir hava içinde belirtilmelidir. Danışman danışanı uygun bir şekilde reddetmelidir. Dostane bir şekilde uygulanan bu teknik olumlu davranışı artırır.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.