Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

NASİHAT VE ÖĞRETMEYE YÖNELİK TEKNİKLER

Danışman burada kendi düşüncelerini ortaya koyar.

BİLGİ VERME: Danışan bazen problemi hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabilir. Böyle durumlarda danışana bilgi vererek problemi çözmesinde yardımcı olunur. Verilen bilgi tam ve sağlam olmalıdır. Ayrıca verilen bilginin doğru anlaşılıp anlaşılmadığını öğrenmek için geri bildirim de alınmalıdır. Danışan bilgi istemedikçe danışman bilgi vermemelidir.

TAVSİYE: Üzerinde durduğumuz konuyu bir seçenek olarak danışana sunmaktır. Böylece danışan seçeneğini incelemeye başlar. İsterse kullanır, istemezse kullanmaz. Tavsiye tekniği ılımlıdır. Tavsiye tekniğinde amaç, danışanın seçenekleri düşünmesine yardımcı olmaktır. Danışan, vereceğimiz seçeneği görebilecek duruma geldiyse, hazırsa, kabul edebilecek durumdaysa, bizden de istiyorsa tavsiye verilir.

Tavsiye, verilen kişiyi küçük düşürücü bir yana sahiptir. Bu da danışanda direnmeye yol açar. Danışan, kendini danışmanla aynı seviyede görüyorsa bu teknik faydalı olabilir. Tavsiye tekniği yüzeyseldir. Danışman sıkıştıkça bu tekniği kullanmamalıdır. Tavsiye bilişsel yönü ağırlıkta olan bir tekniktir. Bu nedenle mantıklı ve pratik olmalıdır. Hayati meselelerde kesinlikle tavsiye verilmemelidir.

NASİHAT VE TELKİN: Danışman, gerekli gördüğü davranışı söyler ve danışanı ona inandırmaya çalışır. Nasihat telkinden, telkin de tekliften daha fazla yargı taşır. Nasihatte; ikna faktörü kullanılır. Danışman değer yargılarını danışana inandırmaya çalışır. Bu nedenle nasihat, danışana seçme hakkı tanımaz. Zorlayıcı bir etkisi vardır.

Örnek: Danışman: Senin için en iyi yol sınıf öğretmenliğine gitmektir. Giriş şartlarını öğren haftaya bu konuyu konuşalım.

Nasihat, kimi durumlarda yararlıdır. Bu durumlar, nasihat bekleyen bir danışan olduğu zaman, nasihati danışan istediği zamandır.  Gelişigüzel nasihat zararlı olur. Danışan-danışman ilişkisini bozar. Ayrıca danışanı bağımlılığa iter. Nasihat doğru yerde ve zamanında kullanılmalıdır. Danışana yararlı olacağını düşündüğümüz zaman nasihat verilir. Danışman danışanla güven ortamına dayalı iyi bir ilişki oluşturmuşsa, nasihat ve telkin etkili oluyor. Nasihat verme yerine danışanı nasihat aramaya yöneltirsek daha etkili olur. Nasihat aramaya ilişkin sebepler aydınlatma tekniği ile aranmalıdır.

GÖSTERME VE ÖĞRETME TEKNİĞİ:  Bazen danışanın problemi bir beceri yokluğundan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda öğretme yapılabilir. Danışma işi bir öğretme işi değildir. Fakat danışma içinde nadir de olsa bazı şeyler öğretilebilir. Bu beceri kazanıldığında kusurlu yanlar gösterilir. Tıpkı ilkokul 1. Sınıf öğrencisi gibi, gösterme ya da öğretme tekniği de öğretim ilkelerine (Yakından uzağa, bilinenden bilinmeyene) dayanarak yapılır. Çok sık kullanılırsa danışma tekniğinden çıkar, öğretme tekniğine dönüşür. Danışma işi ise öğretmeden farklıdır.

SORU VE ESPİRİ TEKNİĞİ: Danışmanın gerek sözlü, gerekse sözsüz teknikleri kullanarak yaptığı teknikler grubudur.

SORU SORMA: Sözel tekniklerdendir. Danışma ilişkisini soru-cevap ilişkisine dönüştürmemeye dikkat etmek gerekir. Soruyu danışan da, danışman da sorabilir.

Ne zaman soru sorulur?

Danışan, bir şeyler söylemek isteyip de söyleyemediği zaman soru sorulur. Yine kaygılı ve bunalımlı bir durumdayken soru sorulabilir. Ayrıca danışan, kendine güveni olmadığı ve rahat hissetmediği zaman soru sorulabilir. Danışan, danışma esnasında bazı atlamalar yapabilir. Eksik bıraktığı yerleri (Kaçış) hatırlatmak için soru sorulabilir. Ayrıca danışma esnasında edinilen bilgilerin güvenilirliğini kontrol etmek için soru sorulabilir. Yani danışanın söyledikleri güvenilir mi? Yoksa bazı konularda uyduruyor mu? Öğrenmek için sorulabilir. Ayrıca danışmanın amacı doğrultusunda her konuda soru sorulabilir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.