Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ANTROPOLOJİNİN ÇEŞİTLERİ VE DALLARI

Antropoloji, tarihi, biyolojik ve sosyolojik temellere oturan bir üçgen piramittir. Tarih ve sosyolojiye dayanan bilim, ‘Etnoloji’yi ortaya çıkarır. Etnoloji, yaşayan toplum ya da kültürle, sosyolojiyle, tarihle uğraşır. Mesela toplum çeşitleri ve özellikleri, difüzyon (yayılma), töreler, bunların orijini ve törelerin değişmesi etnolojinin konusudur.

Antropolojinin tarihe ve biyolojiye dayanan dalı ise fiziki antropolojiyi oluşturur. Antropolojinin bu dalı, insan ve ırklar tarihini, biyolojik gelişimin prensip ve aşamalarını kendisine kural edinir.

Biyolojik ve sosyal varlığımızın karşılıklı etkileşimlerini inceleyen bu ana dalın üç alt kısmı vardır.

1.             Sosyal Antropoloji

2.             Kültürel Antropoloji

3.             Psikolojik Antropoloji

Acaba bu üç disiplin arasında sınırlar kesin çizgilerle belirlenmiş midir? Hayır. Sosyal antropoloji ile kültürel antropoloji arasındaki farklar evrensel değildir. Psikolojik antropoloji kişilik-kültür, konusunda karşılıklı bir etkileşimin var olduğunu kabul eder. Günümüz İngiliz antropolojisi psikolojiden uzak durmaya çalıştı. O yüzden birçok bilim adamı İngiliz sosyal antropolojisini bir sosyoloji olarak varsayarlar. İngilizler, psikolojik antropoloji disiplinini icra ettiklerini açıkça söylemek cesaretini ancak 1960’ dan sonra göstermişlerdir. Netice itibariyle sosyal antropolojinin psikolojiden uzak kalması mümkün değildir.  İngiliz ontoloğu Evans Prichard sosyal antropoloji eserinde antropolojinin temellerini şu şekilde değerlendirir.

1.             Tarih ile  biyoloji ailesinin kesiştiği ortak bilim, Fiziki Antropolojiyi,

2.             Tarih ile sosyal bilimler ailesinin kesiştiği ortak bilim, Etnolojiyi,

3.             Biyoloji ve sosyolojinin kesiştiği ortak bilim, Sosyal Antropolojiyi meydana getirir.

Çağdaş antropoloji bugün etnoloji, sosyal, kültürel, psikolojik ve fiziki antropoloji için kullanılan geniş bir alanı ifade etmektedir.

Bundan 100 yıl önce fiziki antropolojiden söz etmeye gerek yoktu. Çünkü zaten antropoloji, bugünkü fiziki antropoloji anlamında kullanılırdı. İngiltere ve Fransa dışındaki Avrupa ülkeleri ve ülkemizde antropoloji daha çok fiziksel niteliktedir. Fakat 1965’li yıllarda İstanbul Üniversitesinde Antropolog Prof.dr. C.W.Hart çalışmaları ile sosyal antropolojiyi canlandırmıştır. Amerikan antropolojisine Almanyada etnoloji denmektedir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.