Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

İNSAN VE FİZİKİ ANTROPOLOJİ

İnsanla uğraşan sadece fiziksel antropoloji değildir. Felsefe, biyoloji, sosyoloji, psikoloji gibi bilim dalları insanı kendi açılarından incelemişlerdir. İnsan akıllı, ayakta duran, konuşan, bir çok hücrenin bir araya gelmesinden oluşan bir varlıktır. Bu da insanın basit bir varlık olmadığını, aksine son derece karmaşık bir varlık olduğunu gösterir. İlk antropologlar ve biyologların insan tanımı: İnsan üstün bir memelidir. Beyin hücreleri gelişmiştir. Maymunla yüksek türden olan hayvanlardır. Bunlara antropolojide ‘insansı’ denilmektedir. Maymunların 4 kan grubu vardır: 0, AB, A, B. Anatomik olarak insana benzer yanları vardır. İnsanların yakalandığı hastalıklar maymunlarda da mevcuttur.

Alexi KAREN : ‘İnsan bilinmeyen varlık’ adlı eserinde maymun ve insan arasındaki farklara değinmiştir. İnsan 2 ayağı ile ayakta durur, tabanı maymuna göre düzdür. İnsanda çene yukarı fırlamıştır, dudaklar pembedir, beden koldan daha uzundur.

İnsan beyni ile maymun türlerinin beyin karşılaştırmalarında önemli olan beyin korteksinin kapladığı alandır. İnsanda bu 226.600 mm. kare alandır.maymunda ise 54000 mm karedir. Doğuştan maymun beyni insan yavrusu kadardır.biçim ve şekil itibariyle beyinler aynıdır. Sinir sisteminin fizyolojisi bakımından insan ve maymun aynı kategoridedir.

Hayvanlar aleminde hiçbir hayvan zeka ve zihin kabiliyetleri bakımından maymunlardan üstün değildir. Maymunlar çok çabuk alışkanlık kazanırlar. Öğrendiklerini çabuk unutmazlar. Tekrar şartıyla diğer hayvanlarda da öğrenme vardır. Maymunların da insanlar gibi pratik zekası vardır. Goril şempanzeden daha fazla kapasite sahibidir. Nadir de olsa bazı goril ve maymunlar alet kullanabilirler.

Köhler maymunlar üzerinde ilk sistematik çalışmalar yapan kişidir. Kitabı: Üstün Maymunlarda Zeka. ABD’li psikolog Kellok, şempanze yavruları üzerinde çalışmalar yapmıştır. Bu araştırma x şempanze ve x insan yavrusunu aynı şartlarda birlikte yetiştirmek şeklinde olmuştur. Şempanzeler insan gibi komiklikler yapabilir. Bakıcısının sırtına biner, sigara içer, bisiklete binmesini insandan daha çabuk öğrenir, hafızaları çok güçlüdür. Yeni doğan yavrusunu ayrılsalar bile bir yıl sonra tanıyabilir. İnsandan sonra gülmesini bilen tek varlıktır.

Henry Bergson “gülmek nedir” adlı eserinde gülmenin kemiğe gülmek olduğunu öne sürmüştür. İnsan güldüğünü anlar sebebini bilir. Bergson şempanzelerin sadece hazzı ifade etmek için değil komik şeylere de güldüğünü öne sürmüştür.

Yerkest, şempanzeler hakkında gözlemleri sonucunda şu görüşlere ulaşmıştır: Küçükken muziplik ve maskaralık yaparken 20 yaşından sonra ağır başlı olurlar. Bazı sembolleri kullanabilirler. Dünyada sadece, insan ağlamasının gülmesinin bilincindedir.

Şempanzeler konuşmazlar. İnsanın en önemli üstünlüğü konuşmasıdır. Maymunların kendilerine göre dili olduğu iddia edilmiştir. Bazı maymunlar ses çıkarabilirler o da sanki heyecanlarına ait ifadelerdir. Bunlar refleks olarak ortaya çıkar. Psikologların maymunlarda tespit ettiği ses şöyle ifade edilmiştir:  En fazla 25 ses çıkarırlar. Maymun çenesiyle insan çenesi arasında fark yoktur. Ne kadar zorlansa bile kelime öğrenemez.Taklit kabiliyeti son derece gelişmiştir. Buna mukabil soyut düşünce gelişmemiştir. Yerken, maymun ve insan sesi arasında çağrışım bağı kurmaya çalışmıştır. Fakat maymunlarla çağrışım kuramamıştır. Kellok 10 aylık, Donalt 7,5 aylık (gua) şempanze yavrularını aynı çevresel şartlar içerisinde büyütmüştür. Bu müşterek hayat 9 ay devam eder. Şempanze gua donalt gibi giyinmiş, cama buğu yapmış aynada kendisini seyretmiştir. Gua bazı şeyleri daha çabuk öğrenmiştir.

Köhler ise aynı deneyi kendi çocuğu ile şempanze yavrusu üzerinde gerçekleştirmiştir. Şempanzeler insan gibi parlak şeffaf şeylerden hoşlanıyor. Taklit insan yavrusunda daha kuvvetlidir. Biyologlara göre insan ile maymun arasında fark fazla değildir. İnsan bir aileye mensuptur.

Fizyolojik antropoloji açısından insanla maymunu mukayese edecek olursak, şöyle bir ifade kullanmalıyız.maymun ve insan kendi istikametinde ayrı ayrı gelişmiştir. İnsan gelişimi ömür boyu devam etmektedir. İnsan, yaşamının her devresinde öğrenmekle yükümlü olduğu davranışlar vardır. İnsanla maymunun mukayesesi yapılırken jeolojik devirler içerisinde araştırmalar sonucu insan fosillerine rastlanmıştır. Bu insanlar yarım milyon yıl öncesine kadar yaşamışlardır ve bunlarında evrim neticesinde gerçek ecdadının homosaping(bilgiç insan) olduğu öne sürülmüştür. O halde iptidai insandan homosapien’e kadar insan sürekli bir şekilde gelişmiştir. Biz müslümanlara göre homosapien’e örnek Adem ve Havva verilir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.