Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ANTROPOLOJİDE KULLANILAN YÖNTEMLE İLGİLİ BİLİMLER

Çağdaş antropoloji sadece söz edilen dallardan meydan gelmemiştir. Onu tamamlayan biri klasik ikisi modern üç bilim daha vardır. Bu üç bilim dalı yöntem ve teknik bakımından antropolojiye hizmet ederler.

ARKEOLOJİ: Bir çeşit tarih tarihidir. Arkeoloji, eserleri, sanat tarihi açısından çok kültür tarihi açısından değerlendirir. Arkeolojinin çalışma yöntemi tamamen fiziki antropolojiye yakındır. Yani fiziki antropolojinin araştırdığı kemikler, fosiller, insan kalıntıları ile arkeologun aradığı eserler aynı höyük de aynı mağarada bulunabilir.

EKOLOJİ: Sistemlerin doğal çevre ile olan ilişkilerini ve karşılıklı etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır. Aslında bu bilim eski bir bilimdir, teori olarak yenidir. Yunancada ev, yurt yönetimi anlamına gelen ekoloji çevre idaresi ve kontrolüdür.

LİNGUİSTİK: Her toplumda insanlar arasındaki ilişkiler dil ile kurulmuştur. Dil denilince aklımıza konuşma dili gelir. Fakat konuşma dili haberleşme ortamının sadece bir boyutudur. Diğer boyutlara örnek olarak matematik, musiki, sinema, TV dili verilebilir. Bu dil çeşitlerinin tümü toplum içinde haberleşme ortamını meydana getirirler.

Sosyal psikolojiye göre dil, dinamik ve statik bir durumda konuşulan,  muhataplar arasında yazılı ya da sözlü olarak ifade edilebilen, empati ya da antipati meydana getiren bir iletişim vasıtasıdır. Antropologlar saha çalışması yapan araştırmacılardır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.