Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

SOSYAL ANTROPOLOJİ’DE YÖNTEM VE TEKNİKLER

1. Anket ya da Soru Kağıdı : İstatistik bilgisinin geliştirdiği örnek alma teknikleri ile seçilen fertlere sorular sorularak meydana gelir. Bu yöntemi daha çok Sosyal psikoloji ve Sosyoloji kullanmaktadır.
2.  Görüşme : Çoğunluğu okur-yazar olmayan geleneksel toplumlarda yazılı anket şekli kullanışlı değildir. Bunun yerine mülakat tekniği ile veri toplanabilir. Mülakatı yapan kişiler, özel bir eğitimden geçerler. Soruları deneklere sorarlar. Denekler soruları anlamazsa açıklarlar ve cevapları kaydederler.
3.  Gözlem : Tabiatı, duyu organları ile incelemeye gözlem denir. Üç çeşittir : Doğal, Sistematik, Katılımlı. Antropoloji, katılımlı gözlem tekniğini kullanır. Toplum hayatına katılarak, onlardan biri gibi yaşayarak bilgi toplanır. Araştırıcının veri toplamak içini o toplumun içine girip inceleme yapmasına saha çalışması  denir.
Katılımlı Gözlem Metodunda Hatalar : Bu yolla bilgi toplama işlemi sadece göz ile yapılırsa hatalı sonuçlar ortaya çıkar. Güvenli gözlemin bütün duyu organlarıyla yapılması gerekir. Araştırmacı, çalışmada elde ettiği sonuçları dikkatle kontrol etmelidir. 
Ok, Yay Ve Midye Kabuğu : Uzak doğuda çalışma yapan bir antropolog (1959, White) iki yerli kabileden birinin diğer kabiledeki adama elindeki ok ve yay’ı verirken görmüştür. Ok ve yay karşılığında da midye kabuğundan yapılmış bir kolye almıştır. Bu gözlem neticesinde antropolog, ilkel kabilelerde ekonomik ilişkiler mevcuttur, yani takas sistemi vardır yargısına varmış ve bunu notlarına almıştır. Fakat bir müddet sonra aynı antropolog katılımlı gözlemin devamı neticesinde bu kabilelerin dillerini, törelerini öğrenmiştir. Aslında takasın bu kabilelerde olmadığını daha sonraki katılımlı gözlemlerinde öğrenmiştir. Aslında söz konusu hadisenin bir savaş başlatma seramonisi olduğunu öğrenir. Ok ve yayın verilmesi, savaşa çağrıdır. Midye kabuğundan yapılmış kolyenin verilmesi ise kabul’dür.
Antropolojinin kullandığı diğer metod da istatistiktir. Elde ettiği verileri istatistiki metotlarla değerlendirir.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.