Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BİLİM NEDİR?

Üzerinde yaşadığımız gezegen, bugüne kadar bütün yönleri ile ele alınmış, açıklanmış değildir. Ve bu da belki imkansızdır. İnsanoğlu içinde yaşadığı tabiat şartlarına binlerce yıl sonra hayat tecrübeleriyle kavramıştır. Bu kavrayışta şüphesiz en etkili olan insan zekasıdır. Şüphesiz ki hayat tecrübeleri insana bir takım sınırlı imkanlar sağlamıştır.

Eğitimde ve öğrenmede yaşantıların mutlaka davranış değişikliğine yol açması gerekir. İnsanoğlu deneme-yanılma yoluyla bazı problemleri çözer. En iyi çözüm yolu ise bilimsel teknikler vasıtasıyla bulunur. O halde binlerce yıllık yaşantıların rolünü göz ardı edemeyiz. Kapıyı açan asıl anahtar bilimdir. Fakat bilim her kapıyı da açamaz. Bilimin çok çeşitli tarifleri vardır.

TOWSEND: Bilim, sistematik araştırma yöntemlerinin kullanılmasıyla biriktirilmiş bilgi bütünüdür. Sistematik araştırmadan kastedilen şey, bilimsel araştırmadır. Bilimsel araştırma, sistematik çalışmanın ürünüdür. Bilim genel olarak, sabırlı ve sistemli gözlemler vasıtasıyla elde edilen objektif bilgidir. Her iki tanıma da baktığımızda yöntemin, bilimin ön şartı olarak ele alındığını görmekteyiz.

Bilimin temel hedefleri tabiat olaylarını tasvir etmek, izah etmek, tahmin etmek ve kontrol etmektir. Eğer bilim, bir takım söylentiler ve batıl inançlara itibar etmiş olsaydı, bugünkü geldiği noktada olmazdı.

Bilimler konu bakımından farklılık gösterirler. Bununla birlikte tüm bilimlerin ortak noktası insanlığa hizmettir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.