Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PSİKOLOJİNİN TARİHÇESİ

Psikoloji uzun yıllar felsefe içerisinde kalmış olan bir bilim dalıdır. 19.yy. bilimlerinin bağımsızlığını ilan ettiği bir yüz yıldır. Psikoloji, diğer bilimler gibi kavram değiştiren bir bilim dalıdır. Psikoloji, inceleme konusu olarak insanı seçmiştir. Fakat karşılaştırmalı bir bilim olarak hayvan davranışlarına da –insan davranışlarını anlamak için- yönelmiştir. Psikoloji, felsefe içerisindeyken davranışı değil, ruhu incelemekteydi. Fakat 1876 yılında WUNDT Almanya’da Walpzig üniversitesinde kurduğu psikoloji laboratuarı sayesinde psikolojinin felsefeden ayrılmasına ön ayak olmuştur. Fakat sadece felsefeden ayrılması, psikolojinin pozitif bir bilim olmasına yetmemiştir. Diğer pozitif bilimlerde kullanılan teknik ve yöntemleri kullanarak pozitif bir bilim haline gelmiştir.
Wundt, aslında bir fizyologtur. 1964 yılında Ordinaryus Prof. olmuştur. Fizyolojiyi bir kenara bırakarak, felsefe ve psikoloji ile uzun yıllar uğraşmıştır. Psikoloji laboratuarını kurduktan sonra da yaşamını psikolojiye vermiştir. Her şeyden önce Wundt, metafizik ruh yerine, fiziki değişkenlere bağlı zihinsel yapıya yer vermiştir. Yani Wundt, zihinsel yaşantıları psikolojinin konusu yapmıştır. Bu sayede psikolojiyi tabiat bilimi haline getirmiştir. Wundt, aynı zamanda deneysel psikolojinin de kurucusudur.
Wundt’a göre psikoloji, bir bilinç (şuur) bilimidir. Psikolojide gözleme açık olmayan bir çok süreç bulunmaktadır. Wundt içgözlem metodunu kullanmaya çalışmıştır. Çok iyi bir gözlemci, deneyci, analizci ve psikologdur.
Psikolojinin bugünkü halina gelmesinde önemli katkısı olan iki alman psikolog vardır. Gustav Theodor Fechner ve Ernst Weber’dir.
GUSTAV THEODOR FECHNER: Deney yöntemini kullanarak fiziksel uyarıcıların şiddetiyle duyum arasındaki ilişkiyi araştırmış ve cebirsel olarak ifade etmiştir.
ERNST WEBER: Duyum ve algı ile ilgili çalışmalar yapmıştır.
HERMANN EBBİNGHAUS: Hafıza üzerinde ilginç deneyler yapmıştır. Hafıza, öğrenme, düşünme ile ilgili konularda deneysel çalışmalar yapmıştır.
Psikolojinin gelişmesine en büyük katkı hiç şüphesiz biyoloji biliminden gelmiştir.
Leob: Tropizm, yani hayvanlarda olan hareket şekliyle ilgilenmiştir.
Sherrington: Mukayeseli psikolojiye katkılar sunmuştur.
EDWARD LEE THORNDİKE: Öğrenme alanında ilk sistematik çalışma yapan psikologdur. Hayvanlardan elde ettiği bilgilerle -3 kanun- insanlar üzerinde de öğrenme alanında çalışmalar yapmıştır.
İVAN PAVLOV: Psikoloji ile fizyoloji arasında ilk kez ilişki kurmuştur.
WATSON: 19yy. sonları ve 20.yy. başlarında biyolojik psikologlar ABD’de Watson’un liderliğinde bilimin esaslarını tartışmışlardır. Watson, psikolojiyi tamamen objektif tecrübi bir bilim olarak görür. Watson’a göre eğer psikoloji modern bir bilim olmak istiyorsa herkese açık olan davranışı incelemelidir. Ona göre bilinç, herkese kapalı, davranış ise açıktır.
Yine bu dönemde psikolojiyi modern bir hale getirerek, psikoloji bilimine istikamet kazandıran Freud, Jung ve Adler’i görüyoruz.
PSİKOLOJİ TARİHİ

Türkiye'de Psikoloji alanında, özellikle Hipnoz alanında özverili çalışmalarda bulunan pek çok psikolog bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Bursa'da Klinik Psikolog olarak hizmet veren Şahin Uçar'dır. Şahin Uçar'ın yanında Antalya'da Klinik Psikolog Ali Bıçak ve Konya'da Klinik Psikolog Hakan Tokgöz de bu alanda faaliyet göstermektedir.

Kaynak: http://www.bursapsikolog.org

Kaynak : https://www.antalyapsikoloji.net

Kaynak : http://www.konyaklinikpsikolog.com

Kaynak : http://www.fatihugur.com.tr/

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.