Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DAVRANIŞ OLAYI VE FAKTÖRLERİ

Kontor isminde bir bilim adamı, küçük bir kız çocuğunun bebekle oynama davranışını gözlemlemiştir. Bu bebekle oynama davranışı nasıl gelişiyor? sorusunu sormuştur. Böyle bir davranışın gerçekleşmesi için ne gibi faktörlere ihtiyaç vardır? Organizmanın bu davranışa geçmesine sebep nedir?

Kontor’a göre bebek, bir uyarıcı (stimulus) objesidir. Uyarıcı obje, bir anlam ifade etse bile, organizma için ancak bir işe yaradığı zaman önem arz eder. Dolayısıyla organizmada faaliyet uyandırabilen objeler ancak uyarıcı obje olabilir.

Çocuğun bebekle oynayabilmesi için bir faktöre daima ihtiyaç vardır ki, o da çevredir. İnsan davranışları hiçbir zaman boşlukta meydana gelmez. (Cultural Setting). Mutlaka belirli bir kültür ortamında meydana gelir. Kültürel ortam davranışın meydana geldiği yerdir.

Bu üç faktör bir davranışta kesinlikle birbirinden ayrılmaz. Çevre, yani kültür ortamı, bir davranış olayında en önemli değişkendir. Zaman ve mekan çevre üzerinde önemli etkilere sahiptir. Çevre ise hem fiziki hem sosyal çevredir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.