Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PSİKOLOJİNİN DİĞER BİLİMLERLE İLİŞKİSİ VE ALT DALLARI

GENEL PSİKOLOJİ: Hem psikolojinin, hem de deneysel psikolojinin kurucusu Wundt’dur. Wundt tıpkı fizik ve kimya bilimlerindeki gibi psikolojide de deneysel yöntemi savunmuş ve deneyler yapmıştır. Mümtaz TURHAN psikolojiyi ‘İçtimai ilimlerin fiziği’ olarak tanımlamıştır. Buradaki yöntemler fen bilimlerindeki gibi yöntemlerdir. Deneysel psikoloji insanın süreçlerini tek tek ele alarak, inceleyerek, bütüne varmayı amaçlar.
EĞİTİM PSİKOLOJİSİ: En az deneysel psikoloji kadar yaygın alt dallarından biridir. Psikolojinin ilke, yöntem, teknik, teori ve kavramlarını eğitim alanlarına uyarlar. Psikoloji alanındaki, kavram ve teoriler eğitime uygulandığında hiçbir değişikliğe uğramaz. Eğitim psikolojisinin ilerlemesi ya da gerilemesi, deneysel psikolojik çalışmalara bağlıdır.
SOSYAL PSİKOLOJİ: Psikolojinin bugün için en gelişmiş dalıdır. Toplum içinde yaşayan ferdin bütün psikolojik davranışlarını inceleyen bir bilimdir. İnsanın insanla olan ilişkisini, dolayısıyla sosyal davranışı konu edinir. Sosyal davranış; bireyin başkaları tarafından etkilenen davranışıdır. Sosyal psikoloji, inanç ve tutumları inceleyen bir bilim dalıdır. Sosyal psikolojinin inceleme konuları: sosyal motivasyon, sosyal olgu, gruplar, inanç ve tutumlar, liderlik, kamuoyu araştırmaları, vb.
KLİNİK PSİKOLOJİ: Normalden ayrılan insan davranışlarını inceler. Klinik psikolojide yöntem denildiği zaman akla testler gelir. Bu dal tek bir kişinin sorunlarını inceler.
DANIŞMANLIK PSİKOLOJİSİ: Eğitim ve klinik psikoloji ile ilgilidir. Günümüzde gittikçe yaygınlaşmış durumdadır.
Diğer alt dallar ise, spor, adalet, sağlık, kürlüler arası psikolojidir.

PDR DERS NOTLARI

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.