Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

İNSANCIL (HÜMANİSTİK) YAKLAŞIM

Kurucusu Amerikalı Carl ROGERS’tır. En çok etkilendiği psikologlar, A.Maslow ve Otto Rank‘tır. Bu yaklaşım davranışçılığın bir çok iddiasına karşı çıktı. Yaklaşımın savunucuları Rogers’in geliştirmiş olduğu terapi tekniğine ilgi duymuştur. Bu terapi tekniği geliştirilmiş ve Non-directif (Normlandırıcı olmayan) bir hale getirilmiştir. Bu teknikte danışan ile psikolog arasında olumlu bir ortamın kurulması şarttır. Freud dahil olmak üzere hemen tüm psikologlar terapiye gelen kişiye ‘hasta’ derken, bu yaklaşımda ‘hasta’ kavramı kullanılmaz. Danışan kişi vardır. Olumlu ortam oluşturulduğunda danışan kişi kaygılarını, problemlerini rahatlıkla psikologa açıklar. Neticesinde problemlerin temelinde kendisinin olduğunu görür. Kişi benliğinin farkında olur.

Bu ekol davranışçıların, insan davranışlarını kontrol etme merakına karşı çıkmıştır. İnsan davranışları kontrol edilemez. Aksi taktirde ortaya bazı etik problemler çıkar. Bu tür kontrol hevesleri insanın bağımsızlığına yapılmış bir saldırıdır. Kontrol sadece tabiat için geçerli olmalıdır. İnsan daima iyi’dir ve insan davranışlarının temelinde yardım etme davranışı vardır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.