Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PSİKANALİZ YAKLAŞIMI

S. FREUD tarafından kurulmuştur. Cinselliğe dayalı olduğu için Panseksüalizm de denir. Freud’a göre insanı davranışa sevk eden bilinçaltıdır. Bu nedenle eğer psikoloji insan davranışlarını anlamak istiyorsa bilinçaltını ve bilinçdışını incelemelidir. Baskı mekanizması bilinçdışını meydana getirir. Muhtevası cinsellik ve saldırganlıktır. Freud’a göre insanın tatmin edemediği istekleri vardır. Bu istekler baskıyla bilinçdışına atılır. Bunlar zamanla rahatsızlık verirler. Freud, bilinçdışı olayların kendilerini rüyalarda ortaya koyduklarını öne sürer. Tatmin edilemeyen istekler uyku vasıtasıyla kısmen de olsa tatmin edilirler. Rüya, ard arda gelen imajlar dizisidir. İnsanda doğuştan iki temel içgüdü vardır. Bunlar cinsellik ve saldırganlıktır. Freud’a göre şahsiyet, biyo-psiko-sosyal faktörlerin bir organizasyonudur. İnsan bir enerji kaynağıdır. Bilinçaltı, bilinçdışı gibi süreçler de bu enerji dağılımı sonucunda meydana gelir. Kişilik üç tabakadan meydana gelmiştir.

1.    İD: Yeri, ham enerji ve fizyolojik faaliyetlerin bulunduğu bilinçaltıdır. Ömür boyu ilkel kalmak zorundadır. Örf, adet, gelenek söz konusu değildir. Ahlak ve mantık tanımaz. Doğuştandır. Haz ve zevk geçerlidir. İsteklerinin hemen karşılanmasını talep eder. Realiteye uygunluk aranmaz.

2.    EGO: Öğrenme sonucu ortaya çıkan bir tabakadır. Şahsiyetin özünü oluşturur. En önemli özelliği realiteye uygun bir dünya algısıdır.

3.    SÜPER EGO: Halk arasında vicdan olarak kabul edilir. Oluşumunda toplum ve ana-babanın yaptırımları geçerlidir. Freud’a göre id ve ego’yu denetleyen bir jandarmadır. Sağlıklı insan, id, ego ve süper ego arasında uyum sağlamış olan insandır.

Eğer bilinçdışındaki problemler, çatışmalar çözümlenmezse nevrozdan psikoza kadar çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.