Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ERKEN ÇOCUKLUK OTİZMİ

Bu psikozda en göze çarpan belirti, çocuğun içe kapanık oluşu, çevresiyle ilişki kurmayışıdır. Çocuk, görmüyor ve işitmiyor gibi davranır. Adıyla çağrılınca karşılık vermez, konuşmalara ilgisiz kalır. Çevresindeki yabancılarla kendi anne babası arasında (ilgisizlik açısından) ayrım yapmaz. Canlı ve cansız nesneleri de ayıramıyor gibi davranır. Kalabalık bir odaya girdiği zaman kimse yokmuş gibi gezinir veya bir oyuncağı alıp bir köşede oynamaya koyulur. Göz göze gelmekten kaçınır. Baktığı zamanda dalgın görünür. İnsanlara sokulmaz, sevilmekten ve okşanmaktan hoşlanmaz. Kucağa alındığı zaman normal çocuklar gibi durmaz, tahta gibi oturur ve hemen inmek ister. İlişki kurmaktan kaçar.

DİL GELİŞİMİ:

Konuşma ya hiç yoktur ya da tek tek sözler, kısa cümlelerden öteye gelişmemiştir. Otistik çocuk çok zorda kalmadıkça bildiği söz ve cümleleri kullanmaz. Başka bir deyişle konuşmayı anlama aracı olarak kullanmaz. Gereksinimlerini işaretle anlatmaya çalışır ya da tek sözlerle belirtir. Annesinin ya da babasının sözlerini yineler. Eğer cümle kuruyorsa da 1.2.3. tekil kişileri karıştırarak konuşur. O su istiyor, sen su istiyorsun gibi.

DUYULAR:

Dokunma, tatma ve koklama duyularını, görme ve işitme duyularından daha belirgin olarak kullanır. Nesneleri sık sık ağzına götürür veya koklar. Konuşma dilini anlaşma aracı olarak kullanmayışına karşılık, şaşırtıcı bir ezberleme yeteneği vardır. Şiir, şarkı ve reklamları papağan gibi kapar. Anlamsız sözlerle veya hecelerle kendi kendine konuşur.

OYUN:

Otistik çocuk bir oıyuncakla saatlerce oynayabilir. Örneğin; Bir arabayı yere sürterek, bir kapıyı açıp kapayarak, çevresinde olan bi,tenden ilgisiz dakikalarca uğraşır. Yaptığına karışılmasına ve oyununun yarıda kesilmesine öfkeyle karşılık verir.

ÇEVRE: ilgisiz görünmekle birlikte çevresindeki hiçbir yenilikten hoşlanmaz. Odasındaki eşyaların yer değiştirmesi, eksilmesi, başka bir eve taşınma onu tedirgin eder. Öfkelenir ve elinde ne varsa atar, kırar. Çok engellendiği zaman öfkesini kendine yöneltir (başını duvara vurur, kendi kolunu ısırır). Çok titiz ve kurallara bağlıdır.

SEBEPLERİ:

Otizmi psikolojik sebeplere bağlayanlar şu kanıtları öne sürmektedir:

Otistik çocukların büyük çoğunluğunda genetik ve organik bozukluğu düşündüren fiziksel ve nörolojik belirtiler bulunmamaktadır.

Hastalığın çok erken aylarda başlaması bozuk ana-baba ilişkisinden kaynaklanabilir.

Otistik çocukların ana-babaları incelendiğinde, bunların büyük çoğunluğunun obsesif kişilik geliştiren, duygusal sıcaklıktan yoksun, tahsilli kimseler olduğu görülmektedir. Bu ana-babaların çoğu, ana-baba olmanın gereğini yerine getiremeyen, istemeyerek ana-baba olmuş, çoğu da bir çocuk sahibi kimselerdir.

Otizmi psikojenik sebebe bağlayanların en büyük kanıtı: Yoğun psikoterapi ile otistik çocuklarda bazen normale yakın bir iyileşme sağlanmasıdır. Otistik çocukların terapisi çok uzun sürer ve yoğun olarak gündüz kliniklerinde ya da hastanelerde yapılması gerekir.

TEDAVİ SONUÇLARI:

Genel olarak 5 yaşına kadar hiç konuşmamış çocuklarda tedavi başarısız kalmaktadır. Buna karşılık 5 yaşından önce konuşma dilini az da olsa kullanan çocuklarda daha iyi sonuçlar alınabilmektedir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.