Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ÇOCUKLUK SEMBİYOTİK PSİKOZU

BELİRTİLERİ:

Her yönden normal gelişmekte olan çocukta birden bire tedirginlik, korkular ve ağlamalar baş gösterir. Uyku ve yeme alışkanlıkları bozulur. Çiş ve kaka kaçırma gibi regresyon belirtileri başlar. Öfke nöbetleri görülür. Çocuk yaşıtlarıyla oynamaz. Annesine yapışır, hiç ayrılmaz. Kısa süreli ayrılıklar bile öfke nöbetlerine, ağlamalara ve paniğe yol açar. O yaşa kadar düzgün konuşan çocukta konuşma geriler, bozulur ve anlaşılmaz olur. Söz uydurmalar belirir.

SEBEPLERİ: Psikozun başlangıcı, anne çocuk bağını zayıflatan veya bir süre için koparan travmatik yaşantılara rastlar. Örneğin; kardeş doğumu, annenin hastaneye yatışı vb. durumlar.

Anne çocuk ilişkisi çok sıkı bir ortak yaşam (Sembiyoz) niteliğindedir. Bu ortak yaşam sürdükçe çocuk, dengeli ve uyumlu olur. Ortak yaşamı tehlikeye düşürecek her durum çocuğun ruhsal dengesini alt üst eder. Yapılan araştırmalar, bu çocukların annelerinin çok verici, çok kollayıcı, çok kontrol edici anneler olduklarını göstermektedir.

v Otistik çocukların annelerinin çok soğuk ve uzak olmalarına karşılık, sembiyotik çocukların anneleri ‘Yutan Anne’ adı verilen ve çocuğa kendi başına gelişme olanağı tanımayan annelerdir.

Bu çocukların bebeklik döneminde dokunma, ses ve ışık uyaranlarına karşı olağanüstü tepki verdikleri gözlenmiştir.

v Bebekliğin ilk 3 ayı normal otizm evresi denilen içedönük bir yaşam niteliğindedir. Otistik çocuk; bu dönemde saplanıp kalmış ileri dönemlere doğru gelişemeyen çocuktur. Sembiyotik çocuk ise; 3 ile 12. Aylar arasındaki normal sembiyoz dönemine geri dönen çocuktur. Başka bir deyişle oral dönemi ya aşamamış ya da ayrı bir kişi olarak bireyselleşmektense o mutlu döneme geçiş yapmıştır.

Sembiyotik psikozlu çocuklar tedavi edilmezlerse 1-2 yıl içinde otizm belirtileri (İkinci otizm) geliştirirler. Ayırıcı tanı; çocuğun geçmişinde normal bir gelişme döneminin var oluşuyla yapılabilir. Uzun süre dayanılamayacak anksiyeteye karşı çocuk, dış dünyaya açılan bütün pencerelerini kapatarak iç dünyasına sığınma yolunu seçer.

Bu çocukların anne ve babalarının incelenmesi, yüksek oranda çeşitli ruhsal bozukluklar ve psikozların varlığını (Otistik ailelerde görülmez) ortaya koymaktadır. Otizmden farklı olarak sembiyotik psikozun ortaya çıkışında ruhsal etkenler ağır basar.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.