Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ÖLÇMEDE HATA

Ölçme yaparken ölçülecek alanı en iyi şekilde ölçecek aracın kullanılması gerekmektedir. İyi ölçmesinin yanı sıra aracın hassas ölçüm yapması da önemlidir.  Bu durum, ölçme aracının hazırlanmasını ve bu hazırlıktaki yeterliliği ifade eder.

Bir ölçme işlemi çoğu durumda bir olgusal gerçekliği açıklamak amacıyla yapılır. Sonuçlar da bazı sayı ve sembollerle gösterilir. Ölçme işlemine biçimsel yönden yaklaşıldığında, bu işlemin bir deney (Ampirik) kümesinin, bir de Kontrol (Formel) kümesinin bulunduğu görülür. İşte bu kümeler arasındaki ilişkiler ve işlemler, ölçmenin yeterliliğini veya yetersizliğini ortaya koyar.

Deney grubunun bütün özellikleri kontrol grubunda bulunuyorsa, ölçmede kullanılan sayı ve semboller yetersizse, ölçme hatalıdır. Böyle bir ölçme aracının geçerliliği yok demektir.

Buna göre ampirik kümenin her elemanı, formel kümenin bir elemanını karşılıyorsa, böylece ampirik kümenin bütün elemanları kümeler arası ilişkide temsil edilmiş oluyorsa, kümeler arasındaki ilişkiler formel kümenin işlemiyle gösterilebiliyorsa bu tür ölçmelere ‘İzomorf Ölçme’ denir. Yani yeterli ölçmenin yapılmış olduğu anlamına gelir. Buna karşılık ampirik kümenin elemanı kontrol kümesinin elemanını karşılamıyor, ilişkideki ölçme şartları yerine gelmemişse bu tür ölçmelere de ‘Homomorf Ölçme’ denir. Böyle bir ölçme yetersiz bir ölçme olup, ölçülecek değişkeni ifade etmez. Sonuçta da hatalı bir ölçmedir.Hatalı ölçmeler büyük ölçüde araçtan, daha sonra da kişiden kaynaklanır.  Ancak bunların dışında ölçme sonucunu olumsuz etkileyen çeşitli değişkenler vardır. Bunlar; ölçme hatası, yapaylık ya da psikolojik hata, olgunlaşma hatası, zaman hatası, yanlılık hatası, seçme hatası ya da kayıp hatası olarak sıralanabilir. Özellikle bağıl ölçme alanlarında yukarıda belirtilen kaynaklardan ötürü hata meydana gelmektedir.

Gerçek ölçme = Gözlenen ölçüm +- Hata

Gözlenen ölçüm, gerçek ölçüme yaklaştıkça hata azalır. Ölçekte değer küçüldükçe hata payı azalır. Bu ilişkiler ölçme aracı geliştirilirken dikkate alınmalı ve mümkün olduğunca hatası az ölçme aracı geliştirilmelidir. Uygulanırken de gerekli dikkatin gösterilmesi son derece önemlidir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.