Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ÖLÇEK ÇEŞİTLERİ

Ölçekler, değişkenlerin sayısal olarak ifade edilmesini sağlayan şekil ve yöntemlerdir. Değişken, varlık ve olay arasında değişiklik gösteren objelerdir. Bu tür objeler ya niteliksel ya da niceliksel değişkenler dediğimiz kavramlarla ifade edilirler. Bir varlığa veya objeye ait özellikler sayısal olarak ifade ediliyorsa bu tür değişkenler niceliksel değişkenlerdir. Buna karşılık bazı objeler ya da gerçeklikler sadece değer yargısıyla ifade ediliyorsa (inanç, tutum) bunlar da niteliksel değişkenlerdir. Ölçme işleminin yapılmasına ve ölçme sonuçlarının gösterilmesine göre ölçekler 4 gruba ayrılmaktadır.
1.         EŞİT ORANLI ÖLÇEKLER:
Bir değişkenin iki gerçek değerinin birbirine oranının, bu değişkenlere karşılık olan 2 ölçme sonucunun birbirine oranının eşit olması, eşit oranlı ölçekleri meydana getirir. Ölçekler içerisinde en yeterli olanlardır. Bu tür ölçeklerin özelliği 2 nitelikten kaynaklanmıştır: Ölçmenin 0 (Sıfıra) yakın bir değerinin olması ve ölçme sonuçlarını gösteren değişkenlerde eşit büyüklüklere oranlı sayıların karşılık gelmesidir.
Bu ölçeklerin en büyük özelliği mutlak yokluğu gösteren başlangıç noktalarının bulunmasıdır.

EŞİT ORANLI ÖLÇEKLERİN ÖZELLİKLERİ
ü  Nicelik yönünden değişkenler bu ölçeklerle ölçülür.
ü  Eşit oranlı ölçeklerde değişkenlerin çeşitli değerleri sınıflanabilir.
ü  Bu tür ölçeklerin değişkenleri üzerinde toplama, çıkarma ve çeşitli denklik işlemleri yapılabilir.
ü  Bu tür ölçeklerde değişkenlerin karşılıklı değerleri daima birbirine eşittir.

2.         EŞİT ARALIKLI ÖLÇEKLER:
Bu ölçekler, başlangıç noktasından itibaren eşit aralıklara bölünmüştür. Ancak başlangıç noktası mutlak yokluğu göstermez. Ölçekteki eşit aralıklar, değişkenin değerindeki eşit farklara karşılık gelmektedir. Aralıklı ölçekler, objelerin arasındaki farkın miktarını gösterir. Bu tür sonuçlar ifade etkilerinden dolayı ölçek sonuçları üzerinde her türlü istatistiksel işlem yapılabilir.
Son zamanlarda eğitim sistemi içindeki gelişmeler, eğitimcileri eşit aralıklı ölçek niteliğine sahip standart testler geliştirmeye yöneltmiştir. Bu konuda yeterli araçlar geliştirildikçe, başarının değerlendirilmesindeki sübjektiflik ortadan kalkacaktır.
 3.         SIRALAMALI ÖLÇEKLER:
Değişkeni iyi bilinmediği, değerinin anlamsız olduğu, bir birimle tanımlanamadığı zaman bu tür ölçekler meydana gelmektedir. Böyle durumlarda büyüklük sırasına konulmak için bu ölçekler oluşur. Böylece ölçülen nitelik ne ise, onu belirli bir özelliğe göre tayin etme olanağı doğar. Bu özellik yeterlilik düzeyi veya üstünlük özelliğidir. En üstünden, en yetersize doğru sıralamayı gösterir. Sıralama olduktan sonra ortak özellik anlamını yitirir. Önemli olan kimin, kimden daha çok büyük-küçük, yeterli-yetersiz olduğunu ortaya koymaktır. Bu nedenle sıraların birbiri ardındaki farklar anlamını yitirir. Ayrıca değişkenlerin birimle ifade edilmeleri ölçeklerde mümkün olmadığından iki ölçme arasındaki farkın miktarı da önemini kaybetmiştir. Sayılar veya grafikler bu tür ölçeklerdir.
4.         SINIFLAMALI (GRUPLAMALI) ÖLÇEKLER:
Benzer özelliklerden yararlanarak aynı özelliğe sahip niteliklerin ifade edilmeleri için kullanılır. Belirli kategorilere ve niteliklere dayandırılarak yapıldığı içinölçekler içerisinde en yetersiz olanıdır.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.