Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

 ÖLÇME ARACININ GÜVENİRLİK ÖZELLİĞİ

Bir aracın güvenirliği, uygulandığında hep aynı sonucun elde edilmesidir. Buna araçların kararlılığı da denilmektedir. Ölçme aracının güvenirliğini iki özellik belirler: duyarlılık ve tutarlılık.

DUYARLI ÖLÇME: Duyarlı ölçmede hassas ölçme vardır. Hatası az olan bir ölçmedir. Gerek araştırma tekniklerinde, gerekse ölçme işlemlerinde çeşitli hatalar söz konusudur. Ancak, bir araçta hatayı azaltma yolu birimi küçültmektir. Bunu küçültmenin yolu da çok fazla soru sormaktır.

ÖLÇMEDE TUTARLILIK: Aynı ölçme aracıyla birçok kez ölçme işlemi yapıldığında aynı veya yakın sonucu vermesi, tutarlılıktır. Burada tutarlılık, gerçek ölçüm ile gözlenen ölçüm arasındaki ilişkiye bağlıdır.

Hatanın araçtan gelip gelmediğini kontrol etmenin yolu paralel testler yöntemidir. Bu yöntemde 50 soruluk bir test hazırlanacaksa, bu testin eş değerinde 50 soruluk başka bir test hazırlanır. Bu iki araç aynı gruba uygulanır ve sonuçlar korelasyon yöntemiyle gösterilerek aracın güvenirliği saptanır.

Herhangi bir alanda ölçme aracı geliştiren birisi, aracın güvenirliğini artırmak için şu özellikleri dikkate alması gerekir:

ü  Bir testte soru sayısı arttıkça hata payı düşer, puanların güvenirliği artar.

ü  Bir sınavda yer verilen sorular açık, anlaşılır ve kesinlikle cevaplanabilir olmalıdır.

ü  Sınav süresi hemen hemen bütün öğrencilerin soruları cevaplayabilecekleri sürede olmalıdır. Testi okuyan kişi yeterince güdülenmelidir.

ü  Bir sınavda kullanılan sorular, sınava giren öğrenci sayısının en az yarısı tarafından doğru cevaplanabilecek zorlukta olmalıdır. Diğer soruların kolay ya da zor olması belirli bir oranda ayarlanabilir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.