Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ÖLÇME ARACININ GEÇERLİLİK ÖZELLİĞİ

ÖLÇME ARACININ GEÇERLİLİK ÖZELLİĞİ
Bir aracın geçerliliği demek, istenilen boyutu ölçmesi, boyutları birbirine karıştırmaması demektir. Ölçme aracının geçerliliği 3 boyutta incelenir:
a)        KAPSAM GEÇERLİLİĞİ: Kapsam geçerliliği, testin kapsam yönünden maksada uygun olması yani doğru ölçmeyi yapması demektir. Bu özellikler testte 2 nitelik belirler:
  Test, belli bir alanda ölçme yapmalı, belli bir boyutu ölçmeli ve boyutları birbirine karıştırmamalıdır.  Bir sınav yazılı, sözlü, çoktan seçmeli vs. olabilir. Hangi tür test olacağını, ölçmek istediğimiz boyut tayin etmelidir. Çünkü her sınav her boyutu ölçme geçerliliğine sahip değildir.
  Ölçme yapmak istediğimiz evrenle örneklem arasında ilişki bulunmalıdır. Araç evreni temsil etmelidir.
b)        YORDAMA GEÇERLİLİĞİ: Gerek eğitimde, gerekse davranış bilimlerinde bazı ölçme araçları yordama yapmak için, yani geleceği bilimsel olarak kestirmek için kullanılmaktadır. Örneğin seçme sınavlarında uygulanan test veya geleceğe yönelik kamuoyu yoklamaları halen bireylerin ne olacağından çok gelecekte ne olacağını öğrenmek için yapılmaktadır. Bir araçta yordama geçerliliği olup olmadığını ortaya koymanın yolu; adayları teste göre derecelendirdikten sonra tümünün programın istediği nitelikteki eğitime tabi tutup, programda karşılaşılan durumlarla giriş testinde elde ettiği başarı durumları arasındaki korelâsyona bakmaktır.
c)         YAPI GEÇERLİLİĞİ: Yapı geçerliliği, bir testten elde edilen puanların hangi anlama geldiğini ifade eder. Testten elde edilen puanlarla psikolojik ve eğitsel yapı arasında bağlantı yüksekse, aracın yapı geçerliliği var demektir. Ayrıca testin uygulanmasından sonra bireylerin almış olduğu puanlar bu yapı geçerliliğini tanımamıza yardım ediyorsa yapı geçerliliği bulunmaktadır.
Test araçlarında yapı geçerliliğini artırmanın yolları:
 Her soru, ölçmek istenen davranışlardan en az birini ortaya çıkaracak ölçütte olmalıdır.
 Her soru, ölçtüğümüz davranışa sahip olanla olmayanı ayıracak nitelikte olmalıdır.
 Test, mutlaka güvenilir biçimde hazırlanmalıdır.
 Testin güçlüğü ile testten elde edilen puanların amaçları arasında ilişki bulunmalıdır.
 Testte kullanılan soruların yayılma olasılığı bulunduğundan yıllarca üst üste kullanılmamalıdır.
 Test hazırlanmadan önce testteki sorulara göre öğrenci yetiştirilmelidir.
ÖLÇME ARAÇLARININ KULLANILIŞ BİÇİMİ
Bir aracın kullanışlı olması demek, gerek uygulayan, gerekse uygulanan açısından bazı kolaylıklara sahip olması demektir.
Kullanışlılık ile ilgili aranacak özellikler:
 Uygulaması kolay olmalıdır.
 Fazla zaman almamalıdır.
 Kolay okunmalıdır.
 Yanlış anlaşılmaya fırsat vermemelidir.
 Aracın düzeni, soruların yerleştirilmesi iyi yapılmalıdır.
 Ekonomik olmalı, fazla masraf gerektirmemelidir.
Ayrıca süre ayarlaması iyi yapılmalıdır. Zamanın azlığı veya çokluğu aracın güvenirliğini etkiler.

a)        AYIRICILIK ÖZELLİĞİ: Eğitimde kullanılan araçlar, bilenle bilmeyeni, başarıyla başarısızı ayıracak nitelikte olmalıdır. Ayırıcılık özelliği sorunun güçlük derecesiyle ilgilidir. Eğer bir soru bütün öğrenciler tarafından cevaplandırılmışsa veya hiçbir öğrenci tarafından cevaplandırılamamışsa, böyle bir soruya ayırıcı diyemeyiz. Ayırıcılık, ortalamanın üzerinde bir başarı gösteren topluluğu temsil etmeye bağlıdır.
Bir sorunun ayırıcılık özelliği şöyle bulunur:
Soruyu doğru cevaplayanların sayısı, cevaplamaya çalışanların sayısına bölünüp 100’le çarpılır. Ortaya çıkan değer ortalamanın altında ve daha da küçükse soru kolay anlamına gelir. Ortalamanın üstünde değerler 100’e yaklaştıkça soru zor anlamına gelir.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.