Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

YAZILI SINAVLAR

Sözlülere göre daha yeni sayılan yazılı sınavlar bugün eğitim sisteminde en çok kullanılan sınavlardan biridir. Okullardaki uygulamalarda bu sınavların değişik çeşitleri söz konusudur.

Az sorulu, uzun cevaplı yazılı sınavları 5 çeşide ayırırız:

  Serbest cevaplı yazılı soruları.

  Açık kitap yazılıları.

  Ev ödevi şeklindeki yazılılar.

  Az sorulu sınıf yazılıları.

  Seçmeli veya tercihli yazılılar.

Yazılı sınavların, cevapları yazılı verme zorunluluğu, cevapların uzunluğu, cevaplayıcı bağımsızlığı, puanlamanın öğretmenin kanaatine dayanması gibi etkenler yazılı sınavların niteliklerini etkiler.

Stainker’in de belirttiği gibi yazılı sınav, kompozisyon sınavından cevabın bir veya birkaç paragraf olması gerekir. Bu sınavların özelliklerini incelediğimizde cevaplayıcı, cevabı kendi düşünüp bulmak zorundadır. Bu sınavlarda çoğu kez cevaplar sınırlı değildir. Cevaplayıcı istediği gibi cevap verme bağımsızlığına sahiptir. Yazılı sınavlarda cevapların doğruluk derecesini tayin etme, puanlamaya düşer. Bu konuda öğretmenin notu isabetli vermesi tecrübeye ve hazırlayış biçimine bağlıdır. Çünkü bu tip sınavlarda puanlama güçtür. Bu nedenle sorunun objektifliğini saptamamak zordur. Daha çok yüzdelik değerlerle soruların ayırıcılığını bulmak mümkündür.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.