Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DOĞRU-YANLIŞ TESTLERİN MADDE YAZIMI

Her test maddesinde olduğu gibi bu tür testlerde de madde yazarlığı için belirli ilkelere uyulması gerekir. Bu ilkeleri bilmek hata yapmayı önler. Bu ilkeler:

  Her maddede ancak bir ana fikir bulunmalıdır. Birden fazla ana fikri olan maddelerde eğer bir yanlış varsa sorunun gerisini okumadan yanlışı işaretleyen ve kolayca cevap veren kişiler olabilir.

  Her madde kesinlikle doğru ya da yanlış olmalıdır. Bir maddenin doğruluğu ya da yanlışlığı başka bir açıklamaya fırsat vermemelidir. Eğer açıklamaya fırsat veriyorsa bu soru yetersizdir. Örneğin: 2. Dünya savaşı Asya ve Afrika’da cereyan etmiştir.

  Bir maddenin yanlışlığı önemsiz ve aldatıcı bir noktada olmamalıdır. Önemsiz ayrıntılar doğruymuş gibi algılanabilir.

  Her madde kısa ve açık yazılmalıdır. Bir madde gereksiz bilgilerle şişirilmemeli, açıklığını korumak şartıyla en kısa şekilde yazılmalıdır.

  Olumsuz, özellikle çift olumsuz cümlelerden kaçınılmalıdır. Ayrıca doğru bir önermenin yanlış bir önerme elde etmek için fiilini olumsuzlaştırma yoluna gidilmemelidir. Örneğin; sıcak havalarda fazla tuzlu yenmemelidir.

  Bir maddenin doğruluğunu ya da yanlışlığını apaçık belirten ipuçlarına yer verilmemelidir. Bu tip sorularda bilgiye sahip olmayan cevaplayıcı ipucundan hareketle doğru cevabı bulabilir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.