Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

SEÇMELİ TESTLER

Sorulan bir sorunun cevabını, verilen cevaplar arasında seçmemize yarayan araçlara seçmeli testler denir. Test tekniğinin uygulamaya girmesinden sonra geliştirilmiş olan seçmeli testler maddelerin teknik özellikleri ve güvenirlikleri nedeniyle bugün en çok tercih edilen, başarının değerlendirilmesinde en fazla önemsenen test şeklidir.
Bu tür testlerde bazı temel kavramlar bulunmaktadır:
MADDE KÖKÜ: madde ile ne sorulduğunu ifade eden veya sezdirmeye çalışan sorunun çözümü için gerekli bilgileri veren kısma denir.
CEVAP ŞIKKI: madde kökündeki soruya muhtemel doğru cevap olarak verilen ifadedir. Bunlara aynı zamanda seçenek de denilmektedir. Madde yapısını doğru olarak cevaplayan cevaba, anahtarlanmış doğru cevap denir. Bu testler maddelerin oluşlarına göre değişik çeşitlere ayrılmıştır. Bunlar genel olarak 3 gruba, bu gruplar da alt gruplara ayrılmaktadır.
DOĞRU CEVABA GÖRE SINIFLAMA
Bu yapıdaki test maddeleri 5 gruba ayrılır:
v  Doğru cevabı kesin ve tek olan maddeler: Madde kökünde sorulan sorunun tek bir cevabı vardır. Diğer cevaplar kesinlikle yanlıştır. Cevaplayıcı doğru sevabı bulmaya çalışır.
v  Anahtarlanmış cevabı en doğru olan maddeler: Bazı durumlarda madde kökünde sorulan sorunun cevabı bulunmayabilir. Hatta madde köküne göre verilecek cevaplar değişebilmektedir. Bu durumda en doğru cevabın bulunması istenir.
v  Anahtarlanmış cevabı birden fazla olan maddeler: madde yazarı birden fazla doğru cevaplı sorularla uğraşırken güçlükle karşılaşır. Bu durumda madde kökünün sadece bir doğru cevabı yoktur. Bu durumda madde kökünü doğrulayan seçeneklerin tümünün işaretlenmesi beklenmektedir. Bu yapıdaki testler, bilgi düzeyi yüksek cevaplayıcılar gerektirir.
Örnek: Okul çağındaki çocukların zihinsel gelişimleri aşağıdaki seçeneklerden hangilerinde doğru olarak verilmiştir.
a-        Bedensel gelişim  b- Beslenme  c- kalıtım  d- Sosyal etkileşim   e- Eğitim  Cevap : b d e
v  Bileşik cevabı gerektiren maddeler: Birden fazla cevaplı maddelerin yazımındaki kolaylığa rağmen kullanılmasındaki zorluk, madde yazarlarını yeni bir konu aramaya itmiştir. Böylece bu maddeler oluşmuştur.
v  Doğru cevabı gizli olan maddeler: Bazı yazarlara göre doğru cevap seçenekler içerisinde hazır olarak verildiği için cevaplayıcının doğru cevabı bulmada güçlük çekmeyeceği, bu nedenle bütün soruların kolay olduğu görüşü hakimdir. Bunun yerine öyle sorular sorulmalıdır ki, cevap gizli olmalı ve kolay bulunmamalıdır. Bu nedenle gizli cevaplı maddeler geliştirilmiştir.
Örnek: telefonu bulan kişinin adının ve soyadının baş harfleri nelerdir?  Cevap: G B

A.        MADDE KÖKÜNE GÖRE SINIFLAMA
Çeşitli yazarlar testleri madde kökünün yazılış şekline göre sınıflandırmışlardır. Bu yapısı ile seçmeli testler 3 gruba ayrılır:
v  Kökü, soru kökünde olan maddeler: Yukarıda cevaba göre sınıflandırılan tüm maddeler burada da geçerlidir. Bunun nedeni ise tüm madde köklerinin soru kipinde yazılmış olmasıdır.
v  Kökü eksik cümle olan maddeler: yazılan madde kökü, seçeneklerden birisiyle tamamlanmaktadır. Bu yapıdaki testlere eksik cümle şeklinde maddeler denir.
Örnek: Cezir olayının sebebi, deniz suyunun……. Boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelir?
a-      Ay tarafından çekilmesi   b- rüzgarlar tarafından çekilmesi c- güneş d- kara
v  Kökü olumsuz maddeler: Madde kökünün olumsuzluk ifade ettiği yapıdaki testlerdir. Bir soruya olumlu cevap vermek varken niçin olumsuz halde ifade edilir şeklinde eleştiri bu yapıdaki testlere gelmiştir. Bunu savunanlar bazı durumlarda bilginin olumsuzluğunu ifade etmekten başka çare yoktur. Bunların da öğrenilmesi gerekir. Soru çeşitliliğini sağlamak şeklinde de savunulmuştur.

B.        MADDE GRUPLANIŞINA GÖRE SINIFLAMA
Seçmeli testlerde maddelerin bir arada gruplandırılması, madde yapısında ekonomiklik sağlayarak bilgi ve becerilerin daha kolay sağlanmasına imkan vermektedir. Bu gruplama ikiye ayrılır:
v  Ortak köklü maddeler: Bir paragraf, bir şekil veya tablo, birkaç soru maddesinin kökünü oluşturur. Buna dayanarak bazı sorular hazırlanır. Bu sorularda köke göre cevap verilir.
v  Ortak seçenekli maddeler: bu tür gruplamada da seçenekler sıralanmıştır. Madde kökleri bu seçeneklere dayandırılarak cevaplandırılır. Yani yukarıdaki ortak köklü maddelerin tam tersi bir durum söz konusudur. Burada ortak olan soru maddesi değil seçeneklerdir.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.