Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

SEÇMELİ TESTLERİN ÖZELLİKLERİ

Seçmeli testlerin bazı maddeleri doğru, bazıları da yanlış önermeler şeklinde verilmiştir. Cevaplayıcının görevi, seçenekler arasından doğru cevabı bulmaktır.

  Seçmeli testlerde zamanın büyük bir kısmı maddeleri okumaya ve doğru cevabı bulmaya harcanır. Seçilen cevabın kaydı fazla zaman almadığı için belirli bir sürede diğer sınavlara göre daha geniş bir bilgi alanının yoklanması yapılabilir.

  Seçmeli testler cevaplayıcıda, testte yoklanmak istenen bilgi ve becerinin yanı sıra hızlı okuma alışkanlığı, aynı zamanda okuduğunu erken algılama yeteneğini de zorunlu kılmaktadır. 

  Verilen cevaplar kesinlikle doğru, kesinlikle yanlış, veya en doğru, en yanlış şeklindedir. Bu şekilde sınıflandırmak objektif testlerin puanlama objektifliğini de artırmaktadır. Eğer anahtar hatalı değilse, bu tür testlerde hata payı neredeyse yok gibidir.

  Seçmeli testlerde kullanılabilecek çok çeşitli madde formu vardır. Bu nedenle seçmeli testler, çok çeşitli bilgi, beceri ve yetenekleri ölçebilmektedir. Seçmeli testlerin yorumlama gücünü ölçmediği eleştirisi yapılmıştır. Bunu önlemek için bazı madde formları geliştirilmişse de bu tür testler pek tutulmamıştır.

  Seçmeli testlerdeki basit madde formlarını kullanmak şartıyla eğitimin aşağı düzeydeki (ilkokul 4-5) sınıflarda da bu tür testleri kullanmak mümkündür.

  Seçmeli testlerde doğru cevabın şansla bulunması olasılığı vardır. Ancak bu şansın sınıflamalı testlere göre daha düşük olmasına karşılık soru sayısı arttıkça şansın payı oldukça düşük bir orana inmektedir.

  Seçmeli testlerde test maddelerinin hazırlanması kolaydır, ancak tecrübeli yazarlığı gerektirir. Hazırlayıcılar test tekniğini bilmediği taktirde bu tür sınavlarda başarıyı değerlendirmek mümkün değildir.

Seçmeli testlerde maddelerin yazılması bir çok eğitimci veya yazar tarafından tartışılmıştır. Kimi yazarlar (Ebel, Hopen, Thorndike) seçmeli testlerde kullanılan teknikleri örneklerle açıklamışlardır. Bu örnekler de yukarıda sınıflamasını verdiğimiz madde formlarının oluşmasını sağlamıştır. Bu yazarlara göre madde yazımında kurallara uymak, maddeyi kısa yoldan ifade etmek, madde yapısının kalitesini yükseltmektedir. Ancak, madde yazarlığı da tecrübe ile öğrenilir. Bu nedenle bu tür madde foamları sık sık değişik türde soru hazırlanarak geliştirilmelidir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.