Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

MADDE FORMLARININ GELİŞTİRİLMESİNDE ŞU ÖZELLİKLERE DİKKAT ETMEK GEREKİR

v  Test maddesi gayet açık bir dille yazılmalı, birbirinden farklı yorumlara imkan vermemelidir.Çoğu zaman, bazen, çoğunlukla, vb. kavramlar cümlelerin anlamlarını değiştirebileceği için, farklı yorumların önüne geçmek için bu tür ifadeler kullanılmamalıdır.

v  Her madde, ifade açıklığını, kesinliğini ve aynı zamanda kısalığını korumak şartıyla en az kelimeyle ifade edilmelidir. Çünkü testlerde okuma zamanı çok önemlidir. Okuma yükünü azaltmakla testin geçerliliğini arttırırız.

v  Test maddelerinde cinaslı, aldatıcı, bilmece gibi ifadeler kullanılmamalıdır. Böyle maddeler sorunun anlaşılmasını güçleştirir. Ölçülmek istenen bilgi ve becerinin yerine yabancı değişkenlerin girmesine neden olur.

v  Test maddelerinin dil güçlüğü, o testi cevaplayan okuyucu grubunun ortalama düzeyinin oldukça altında hazırlanmalıdır. Testi cevaplayan hemen hemen tüm cevaplayıcıların bütün maddeleri rahatlıkla anlayabilmeleri gerekir.

v  Test maddeleri ve testte kullanılan diğer materyaller birbirinin tıpatıp aynısı olmamalıdır. Bu durum ezberlemeye neden olduğundan önemli aşamaların gelişmesini engelleyebilir.

v  Test maddelerinde önemsiz ayrıntılar sorulmamalıdır. Her madde, programın kapsamına giren konulardaki eğitimin amacını gerçekleştirecek bilgi ve davranışı yoklamalıdır.

v  Bir maddede verilen bilgiler, bir başka maddenin cevabı olmamalıdır. Her madde, bağımsız olarak cevaplandırılmalıdır.

Seçmeli testlerde maddeler puanlandırılırken şu 3 basamak ölçü alınmalıdır:

               I.          Madde doğru cevaplanmışsa ‘1’, boş bırakılmışsa ‘0’ puan vermek.

             II.          Her maddeye ölçtüğü yeteneğin önemi ile orantılı bir puan vermek. Madde kolay veya kapsamı darsa 1 puan, ara nitelikteki maddelere 2 puan, çok zor veya kapsamı genişse 3 puan verilebilir.

           III.          Maddenin seçeneklerine, doğruluk derecesine göre farklı aralıklar vererek puanlamak.

Bu yöntemlerden en çok kullanılanı birinci yöntemdir. Kolaylığı, hızla uygulanışı, test madde analizinde geçen formüllere uygun olması bu yöntemin tercih edilmesinde önemli rol oynar.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.