Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PSİKO-MOTOR BECERİLERİN ÖLÇÜLÜP DEĞERLENDİRİLMESİ

Okul programlarında bilgiye dayanan hedeflerin payı büyüktür. Bu nedenle programların çoğunda zihinsel becerileri gerektiren dille ifade edilen davranışlar konu edilmektedir. Bununla birlikte okul programlarının psiko-motor becerileri ağır basan etkinlikler ve dersler vardır. Örneğin, müzik, spor, iş teknik dersleri gibi etkinlikler vardır. Okul programlarında bu tür alanlara önemli derecede yer verilmesine rağmen ölçme değerlendirmede bu alanların gereği gibi ölçülüp değerlendirilemedikleri görülmektedir. Bu alanların değerlendirilmesinin zorluğuna rağmen uzmanlar şu yöntemleri geliştirmişlerdir:

 Öğrenci, hedef olan davranışını, beceriyi icra eder ve öğretmen de icra sırasında öğrencinin davranışlarını gözler. Bu gözlem neticesinde puan verir.

 Öğrenci, hedef olan bir davranışı icra ederek bir beceri ürünü ortaya çıkarır. Öğretmen de bu ürünü inceleyerek puan takdir eder. Burada ölçülen şey beceri ürününün mükemmelliğidir. Bu arada öğretmen, öğrencinin beceri ürününü ortaya koymasını aşamalarıyla gözlemler.

 Öğrenci hedef alınan bir beceriyi icra ederek bir ürün meydana getirir. Öğretmen hem öğrencinin davranışlarını, hem de ürünün oluşmasını ve çeşitli basamaklarını gözleyip her basamakta ara puanlar takdir eder. Sonuçta toplam puana ulaşır.

Bu yöntemlerden hangisini kullanacağını öğretmenin kendisi belirlemelidir. Çünkü hedef beceri amacına bağlıdır ve buna göre bir sonuca ulaşmalıdır.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.