Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BİREYİ TANIMA HİZMETLERİYLE İLGİLİ TEMEL (AHLAKİ İLKELER) ANLAYIŞLAR

BİREYİ TANIMA HİZMETLERİYLE İLGİLİ TEMEL (AHLAKİ İLKELER) ANLAYIŞLAR

1.         Bireyleri tanımanın tek amacı, onların kendilerini tanımalarına yardımcı olmaktır. Buna göre tanıma hizmetlerinde bireyleri tanıma sadece bir araç, onların kendilerini daha iyi tanımalarına yardım ise amaçtır. Psikolojik danışma ve rehberlikte kişinin kendisini tanımasına neden olmayacak hiçbir aracın-bilginin önemi yoktur.

2.         Okullarda tanıma hizmetleri tüm öğrencileri kapsamalıdır. Akademik durumu ile sosyal ve psikolojik uyumu ne olursa olsun her öğrencinin kendi kapasite ve özellikleri hakkında daha çok bilgi edinmeye, böylece kendisi hakkında gerçekçi ve tutarlı bir görüş kazanma ihtiyacı vardır.

3.         Öğrencileri tanıma hizmetleri mutlaka takım halinde birlikte çalışmayı gerektirir.

4.         Öğrencileri tanıma hizmetleri süreklidir. Öğrenciler hakkında bilgi toplama, belirli bir sınıfa ve yaşa özgü olmaktan çok, her sınıf ve yaşta sürekli olarak yapılması gerekir. Birey, tüm özellikleri bakımından sürekli bir gelişme ve değişme içerisindedir. Bu değişme ve gelişme okul yıllarında daha hızlıdır. Durum böyle olunca ancak yaş ve sınıf ayırt etmeksizin toplanan bilgilerin ele alınması ile bireyler hakkında geçerli ve doğru bir kanaate ulaşabiliriz.

5.         Bireyler hakkında toplanan bilgiler objektif, geçerli ve güvenilir olmalıdır. Bunun için bilgi toplamada kişisel kanı, tutum ve davranışların ötesinde objektif geçerli ve güvenilir niteliklere sahip bazı psikolojik ölçme araçları kullanmak gerekir. Ancak, bu tür ölçme araçlarının kullanılması, uzmanlaşmayı gerektirir. Bir aracın kullanılma amacı, onun geçerliliğini ve güvenilirliğini etkiler. Önemli olan seçilen aracın özelliklerinin ve sınırlılıklarının iyi belirlenmesi ve amaca uygun olmasıdır.

6.         Bireyi tanıma tekniklerinde kullanılan psikolojik ölçme araçlarından elde edilen sonuçları çok dikkatli kullanmak gerekir. Böylece bu araçların sınırlılıklarından gelebilecek sakıncalar en alt değerde tutulabilir. Ayrıca elde edilen sonuçlar ışığında kişileri damgalamamak gerekir.

7.         Parça parça toplanan bilgiler bir bütünlük içinde sınıflandırılmalı, özetlenmeli, öğrencilerle paylaşılmalı, gerektiğinde ilgililere verilmek üzere dosyalanmalıdır. Bu demek değildir ki her türlü bilgi paylaşılır. Bu bilgilerin gizlilik dereceleri belirlenmeli, ona göre gerekli olanlar paylaşıma sunulmalıdır.

8.         Okulda öğrenciler hakkında gizli ve özel olmayan genel bilgilerden, öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin, yöneticilerin ve hatta velilerin yararlanması sağlanmalıdır. Elde edilen bilgiler başkalarının yararlanabileceği bir biçimde düzenlenmelidir.

9.         Bireyleri tanıma hizmetleri sürdürülürken mesleki ahlak kurallarına mutlaka uyulur. Özellikle gizli bilgilerin kayıt edilip saklanmasına dikkat edilir.

10.     Tanıma hizmetlerinde bireylerin bütün yönleriyle tanınması, bir ilke olarak benimsenmelidir.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.