Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

OLGUNLAŞMANIN YÖNLERİ

WHİTE, yetişkinliğe geçiş yıllarında olgunlaşmanın 5 doğrultuda gerçekleştiğini belirtmiştir.

1.         EGO KİMLİĞİNİN YERLEŞMESİ: Kişide cinsel, toplumsal, siyasal ve ahlaki açılardan kim olduğuna ilişkin duyguların oluşması ve birleşmesidir. Dolayısıyla sadece zihinsel olarak belli bir kimliğe yerleşmek yeterli değildir.

2.         KİŞİSEL İLİŞKİLERİN ÖZGÜRLEŞMESİ: Zamanla başkalarının doğasına duyarlı olmak, onları dikkate almaktır. Kendi ihtiyaçlarımızı sürekli ön plana çıkarmaktansa, başkalarının da ihtiyaçları doğrultusunda duyarlı olmaktır. Sadece kendi bakış açımızla davranır ve bildiğimizi okursak ilişkilerimizin özgürleşmesinden bahsedemeyiz. Dolayısıyla özgürlük, başkalarının hakkını görmekten geçiyor.

3.         İLGİLERİN DERİNLEŞMESİ: Kişi, olgunlaşmaya başladığı andan itibaren işiyle, mesleğiyle ilgili olarak derinleşir. İlgi; karşılık, çıkar beklemeden insanın yaptığı işten zevk almasıdır. Kişinin bir işi çok iyi yapabilmesi için aynı zamanda ona ilgi de duyması gerekmektedir. İlgilerin derinleşmesi bizi olgunlaştırır.

4.         DEĞERLERİN İNSANCILLAŞMASI: Özellikle ergenlik dönemi – lise yıllarında kimlik oluşmuştur ve bu doğrultuda bir takım değerler sahibi olunur. Bu dönem değerleri biraz marjinal ve kişinin kendine özgü olmaktadır. Bu değerler genç yetişkinlik döneminde insancıllaşmaya başlar. Ayrıca bu değerler deneyimlerle kazanılır.

5.         İNSANCILLAŞMA: Başkalarının değerlerine saygı duymak ve farklılıklarla birlikte yaşama bilinci gelişir. Hoşgörü egemendir.

6.         ÖZEN VE BAKIMIN GENİŞLEMESİ: ergenlik döneminde kişi, saatlerini saçıyla, başıyla uğraşarak geçirir. Çevresi sevdiği kişilerden oluşan dar bir çevredir. Daha sonra ise çevresi gittikçe genişlemeye başlar.diğer insanlara da gitgide sempati duymaya başlar. Değerler insancıllaşırken, özen be bakım da genişler.

Olgunlaşma, bir çok gelişim alanının birlikteliğidir. Biyo-psiko-sosyal

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.