Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DUYGUSAL GELİŞİMDE NORMALDEN AYRILANLAR

AŞAĞILIK DUYGUSU

  KAYGI: Normal sınırlar içinde sorumluluğun yerine getirilmesini sağlar.

Aşırı kaygı 2 türlüdür:

1- Geçici (Durumluluk) Kaygı: Belli şartlar altında belli uyarıcılar ortaya çıkınca kişi kaygılanır. Belli uyarıcılar ortadan kalkınca kaygı da kalkar.

2-Sürekli Kaygı: Başlangıçta kişinin güvenliğini tehdit eden bir durumla başlıyor. Daha sonra ise hayat boyu sürer ve akıl sağlığının bozulmasına kadar gidebilir.

Kendine güvensizlikle başlayıp, sağlıklı bir ben duygusuna sahip olamamakla devam eder. Gençler, çocuklara göre kaygıya çok daha yatkındırlar. Nedeni ise, onları tehdit eden uyarıcı sayısının çokluğudur.

  HUYSUZLUK (TERSLİK): Kişinin bir gün neşeli iken ertesi gün geçimsiz ve huysuz olmasıdır. Zaman zaman vardır fakat bu durum sürekli yaşanıyorsa ‘Sınırda Kişilik’ şüphesi vardır. Bu kişiler çevresiyle sağlıklı ilişkiler kuramazlar. Fakat yalnız da kalamazlar ve kendileriyle çatışmaya girerler.

  SAPLANTILAR (OBSESYONLAR): İnsan, zihnine bazı şeyleri takar ve onu bir türlü kafasından atamaz. Bu fikir onu davranışa zorlar. Latent dönem özelliklerinden (muhtemelen fixation) kaynaklanabilir. Fikir seviyesinde ise ‘Obsesyon’, davranış (Yani cevap) seviyesinde ise ‘Kompulsiyon’ hali denir.

Kökeninden suçluluk ve utanma duygusu vardır. Aşırı mükemmeliyetçi kişilerde daha sık görülür. Kişinin belli durumlar için kendini aşırı suçlaması, ileri boyutlarda obsesyonlara neden olabilir. Ayrıca böylesi bir durum kişide korku ve kaygı hali doğurur. Asılsız korkular, fobiler oluşabilir.

  KABADAYILIK: Argo kullanıp, kurallara uymazlar. Esasında aşırı korkaklığı kamufle etmek için bu yola başvuran sayısı fazladır.

  PSİKO-SOMATİK HASTALIKLAR: Günümüzde bu tür rahatsızlıklar gittikçe artmaktadır. Çağımızın rahatsızlıklarıdır. Migren, ülser vb.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.