Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ROGER L. GOULD’UN DÖNÜŞÜM KURAMI

Gelişim bir dizi gelişimden geçerek oluşur. Her dönüşümde benlik kavramı yeniden biçimlenir.

BENLİK KAVRAMI (SELF): İnsanın kendine özgü bütün algılayışının tümüdür. Ben kimim? Sorusuna verdiği cevaptır. Benlik kavramının içinde bize ait olmayan şeyler yada başkalarının bize ait olduğunu varsaydığı şeyler vardır. Danışmada en önemli unsur; Benlik kavramında bize ait olan ve olmayan şeylerin ayıt edilmesidir. Eğer bize ait olan özellikler kayboluyor ve bize ait olmayan özellikler de artıyor ve yığılıyorsa, biz, biz olmaktan çıkar, normal dışı oluruz. Oysaki gerçek özümüzün ortaya çıkması sağlıklı bir hale dönmektir.

Gould’a göre benlik kavramı her dönemde yeniden biçimlenir.

1.    Evre: (16-22) İnsanlar ana-babalarının dünyasından ayrılırlar ve kendi kimliklerini güçlendirirler.

2.    Evre: Özerklik gelişir. Böylece kişi amaçlarını gerçekleştirmeye girişiyor.

3.    Evre: 28 yaşından itibaren başlar ve 45’li yaşlara kadar sürer. 22-28 yaşları arasında kendi amaçlarını gerçekleştirir. 28-30 yaşları bir geçiş evresidir. Yaşamını yeniden gözden geçirir ve değerlendirir. Bu değerlendirmeler sonucunda 35 yaş civarı hoşnutsuzluklar başlayabilir. Yaşlanmaya yüz tutmanın başlangıcının farkına varır. Eğer hoşnutsuzluklar başlamışsa, bu hoşnutsuzluklarla birlikte zor, belirsiz ve acı bir dönem başlar. Dolayısıyla 45 yaşına kadar istikrarsızlık baş gösterir. Bazı bekarlar evlenebilir, bazı evliler de boşanabilir.

4.    Evre: 45-50 yaşları kapsar. Evlilikte doyumun ve dostların öneminin arttığı bir dönemdir. Yaşama olumlu bir bakış açısı geliştiriliyor. Bütün bunlar önceki yılların tecrübelerinin birikimidir. Gould’da dönüşen, benlik kavramı’dır.

BENİ KİMİM? Sorusuna;

16 yaş öncesi verilen cevap: Ben kendi kanatları olmayan, anne ve babaya bağlı biriyim.

16 yaş sonrası verilen cevap: Kimliğini güçlendirme gayreti içinde olan, hedefleri olan, o hedeflere ulaşmak için kendi kanatlarını takan birisiyim.

Üçüncü evre; Ben kendi kanatlarımı meydana getirirken anneden, babadan destek alan birisiyim.

Dördüncü evre; Kanatlarımın dengesini yeteri kadar düzelttim. Dolayısıyla istikrarlı bir şekilde hayatımı sürebilirim. Amaçlarımı gerçekleştirebilecek durumdayım. Çarpıklıkları ise hoşgörüyle karşılayabilirim.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.