Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

BÜHLER’İN YAŞAM AKIŞI KURAMI

Bühler, insan gelişiminin 5 dönemden meydana geldiğini öne sürer.

1.    İlerleyici Büyüme: 15 yaşına kadar devam eden bir dönemdir. Kişi bu dönemde evdeki çocuk sayılır. Kendi belirlediği amaçlardan yoksundur. İlk planlarını ve kararlarını bu dönemde almaya başlar.

2.    Büyümenin Cinsel Üretme Yeteneğiyle Sürmesi (15–20 Yaş): Bu dönemde biyo-psiko-sosyal yönden bir genişleme vardır. Bu genişleme bireyin kişiliğindeki genişlemedir. Bu dönemin sonuna doğru hayata karşı kesin bir tutum sahibi olunur. Gerçeklerle bu dönemde yüz yüze gelinir.

3.    Büyümede Kararlılık Dönemi (25–45 Yaş): Bu dönemde kişi artık amaçlarını kendi belirlemektedir. Kararlar alırken başkalarının işine karışmasına müsaade etmez. Böylece hayatına belirli bir yön tayin etmektedir. Özel tecrübelerin yoğun olduğu bir dönemdir.

4.    Cinsel Üretme Yeteneğinin Yitirilmesi Dönemi (45-60 Yaş): bu dönemde bunalıma girilir. İlk üç dönemdeki amaçların bir değerlendirilmesi yapılır. Kişilikte duraklama başlamaktadır. Kişi, biyolojik ihtiyaçlara bağlı bazı şeylerden vazgeçmesi gerektiğini anlar. Kişi bu dönemde yapamadığı şeyleri yapmaya da çalışabilir.

5.    Gerileyen Büyüme ve Biyolojik iniş: Bu dönemde doyum da yaşanabilir, başarısızlık da. Ölümün yakınlaşması, yalnızlıkla birlikte cinsel sorunlar vb. 65 byaş sonrasının temel özellikleridir. Kişi geleceğe ilişkin düşüncelerle doludur. Aynı zamanda da geçmişin muhasebesi yapılır. Gelecek hayatla ilgili kimileri çeşitli uğraşlara girerken, kimileri de çocuksu davranışlara (alınganlık vb.) dönmektedir.

Özetle; Yaşam akışı denilen kuramın 2 eğilimi olduğunu görmekteyiz. Birincisi; Büyüme ve gelişmedir. Bu dönem 40-45 yaşlarına kadar sürmektedir. Bu dönemde biyo-psiko-sosyal yönden gelişme devam etmektedir. İkinci dönemde ise; artık genişleme doğrultusundaki güdüler yerini daraltma güdülerine bırakır. Anksiyete ve ölüm tehdidi görülür. Çünkü yerine koyması mümkün olmayan yitimler meydana gelir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.