Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ORTA YAŞTAKİ PROBLEMLER

v AKLA KARŞI FİZİKSEL GÜCE DEĞER VERME:

40 yaş civarlarında bir dönüm noktası yaşanır. İnsanın fiziksel gücü azalır. Bu nedenle de fiziksel güce sıkı sıkıya sarılır. Fakat bu gücün azalmasının önüne geçilemez ve kişiyi anksiyeteye sürükler. Dolayısıyla kişi çöküntüye uğrar. Hatta bu nedenle doktor doktor gezmeye bile başlayabilir. Çözüm ise; akla değer vermedir. Aklımızla ortaya koyduğumuz eserler kalıcıdır. Zekanın yaşlandıkça düşündüğü şeklinde bir inanç vardır ki bu tamamen yanlıştır. Düşen şey, öğrenmenin hızıdır. Ayrıca yaşlılar gençlerden daha geniş bir zihinsel kapasiteye sahiptir.

v İNSAN İLİŞKİLERİNDE TOPLUMSALLAŞMAYA KARŞI CİNSELLEŞME:

Erkek ve kadınlarda fiziksel gücün azalmasına bağlı olarak cinselliğin de düşüş göstermesi doğaldır. Bu nedenle cinselliğe gereğinden fazla önem verenler orta yaşlarda problem yaşamaktadırlar. Cinselliğe ‘olmazsa olmaz’ koşuluyla yaklaşanlar belli bir dönemden sonra (kadınlarda menopoz) büyük problemler yaşayabilmektedirler.

Çözüm: İlişkilerimize yeni bir boyut katmak zorundayız. Bu da insan ilişkilerinde sosyalleşmeye önem vermekle olur. Kişi eşine cinsel yönden değil de sosyal yönden önem verirse, ilişkilerde sevgi, saygı, paylaşım ön plana alınırsa bu dönem problemsiz bir şekilde atlatılır.

v DUYGUSAL ESNEKLİĞE KARŞI DUYGUSAL YOKSUNLAŞMA:

Arkadaşlardan yetim olmak. ‘Akran-ı Yetim olmak’. Bu dönemde kişinin eşi, dostu ölmüştür ve çevresini yavaş yavaş kaybetmenin etkisi altındadır. Kişi kendini fazlalık gibi görmeye başlar. Herkes ölmektedir ve kendisi de yeni ilişkilere girmektedir. Yeni çevreye uymada sorunlar yaşanıyor. Çözümü ise, duygusal esnekliktir. Eskiden kalmış katıu alışkanlıklardan vazgeçerek, daha esnek olarak bu dönem problemsiz atlatılabilir. Esneklik kazanmak için kişi önce kendi geçmişine bakmalıdır. Hep olumlu şeyleri görecek şekilde, hep kendi gözüyle görmemelidir. Farklı açılarla bakmalıdır. Böylece esneklik kazanabilir. Gerçekçi bir tavırla yeni duruma uyum sağlamaya çalışmalıdır. Artık çocuğunun ailesiyle ve torunlarıyla sıcak ilişkiler kurmaya yönelmelidir.

v ZİHİNSEL ESNEKLİĞE KARŞI ZİHİNSEL KATILIK:

İnsanlar, eski deneyim ve tecrübeleriyle şu an ki problemleri çözebilirler. Ama bazı problemler vardır ki, tecrübeler bir işe yaramaz ve yeni yöntemler gerektirir.

Zihinsel Katılık: Kişinin, tecrübelerini yegane ve tek doğrular olarak kabul etmesidir. Dolayısıyla eski tecrübelerinin yerine yenisini ikame etmezse kişide zihinsel katılıktan bahsedebiliriz. Bu durum bir çok çatışmanın da temelidir. Kişi yeni tecrübelere kendini kapatır. Her zaman ‘bizim zamanımızda’ şeklinde başlayan cümleler kurar. Bu durum kendi yanlışını görmesini de engeller. Hızla değişen dünyada böylesi bir tutum kişiyi hem tutucu, bağnaz bir duruma düşürür, hem de değişen şartlara uyumu zorlaşır. Oysa ki kişi, yeni çözüm yollarını görerek problemlerini çözebilir ve bu sayede daha mutlu olabilir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.