Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları






 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

YAŞLILIK SORUNLARI

Ego ayrışmasına karşılık iş rolünün ağırlık kazanması: Yaşlılıkla birlikte insan emekli olarak hem işini kaybediyor, hem de birçok sosyal rolünü ve statüsünü kaybediyor. Fonksiyonlarının yitirilmesi kişide benli (Ego) parçalanması yolunda bir eğilim oluşturuyor. Ego parçalanmasını önlemek için iş rolüne ağırlık verilmelidir. Kişi emekli olsa bile bir işle meşgul olması ona doyum sağlar.

 Bedenin aşılmasına karşı bedene aşırı ilgi: Yaşlanmayla beraber bir takım rahatsızlıklar da ortaya çıkar. Tüm bunlar ilginin bedene dönmesine neden olur. Bazen bir rahatsızlık olmasa bile yine de doktora gitmek ister. Kendine bakanlara da sürekli şikayet eder. ‘Beni doktora götürmüyorsunuz’ der. Hastaneye gidince de doktor beğenmez. Bedenine bu kadar düşkün bir kişi hem kendini, hem de çevresini rahatsız eder. Belli bir yaştan sonra sağlıklı olma isteği adeta suyun akışını tersine çevirme isteğidir. Kişinin yaşlanan bedenine alışması, yaratıcı etkinliklerde bulunması ve içinde bulunduğu dönemin özelliklerini normal olarak karşılaması yaşamında doyuma ulaşmasına neden olacaktır. Nasıl ki fiziksel olarak gelişirken hiç yadırgamadıysak, bu özelliklerin yitirilmesine de böyle bakmalıyız.

 Ego aşkınlığına karşı, egoya aşırı ilgi: Yaşlılıkla birlikte ölümün, kaçınılmaz olduğunu algılamaya başlarız. Ego üzerinde aşırı ilgiye yönelen kimseler, ben ölmeyeyim, nasıl daha uzun yaşayabilirim gibi düşüncelere kapılıyorlar. Kişinin kendini yaşatma konusundaki çabası normal ilişkilerini bozar ve hem kendini hem de çevresini rahatsız eder. Çünkü kesin olarak belli bir zaman sonunda ölüm kaçınılmazdır. Kişinin egosunu aşması için, kendini ölümsüzleştirmenin imkansız olduğunu bilerek yaşaması gerekir. Kişi üretkenlikle, ortaya konulan bir eserle, gelecek nesillerin faydasında sunulacak etkinliklerle bu dönemde daha doyumlu bir yaşama kavuşabilir.

Yaşlanma teorileri de gösteriyor ki, yaşlılık, geri dönülmez bir süreçtir.

Gerontoloji: Yaşlılıkla ilgili incelemeler yapan bilimdir.

Geriatri: Yaşlılığın sağlık sorunlarıyla ilgilenen ve bu sorunları çözmeye, tedavi etmeye çalışan bilimdir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.