Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

YAŞLILIKLA İLGİLİ TEORİLER

GENETİK PROGRAMLAMA:

Genlerde programlar vardır. Yani genlerin hepsi önceden programlanmıştır. Önemli olan gençlik genleridir. Orta yaşta gençlik genleri durur ve yaşlılık genleri çalışmaya başlar. Yaşlanma hadisesi de yaşlılık genlerinin çalışmasıyla ortaya çıkmaktadır. Genler elden çıkarılabilecek bedenler üretmektedir. Dolayısıyla tüm bedenlerin sonu ölümdür. Her nefis mutlaka ölümü tadacaktır.

ZAMAN AYARLAMA:

Bu teoriye göre yaşlanma, zaman içinde çeşitli organların derece derece bozulmasıyla ortaya çıkıyor. Bu bozulmanın merkezi, hipotalamus’un içindeki biyolojik saattir. Bu biyolojik saat Pitüver bezi (Hipofiz)dir. Pitüve bezinin gönderdiği sinyaller sonrasında hormon dengesinde bozulmalar olur. Bu bozulmayla birlikte de yaşlanma başlıyor.

BAĞIŞIKLIK MEKANİZMASI:

Bu teoriye göre yaşlılık, bağışıklık sistemimizdeki imkanların azalmasıyla başlıyor. Bağışıklık (savunma) sistemi, yaşlanmayla birlikte kendi çalışan hücresini de yok etmeye çalışıyor.

DNA’NIN ONARIMI:

İnsan bedeninde bir çok metabolik hadise meydana gelmektedir. Metabolizma esnasında kirlenme, radyasyona maruz kalma vb. pek çok hadise cereyan eder. DNA’nın onarım yeteneğini yavaş yavaş kaybetmesiyle birlikte yaşlanma ve ölüm meydana gelmektedir.

KOPYA YANLIŞLARININ BİRİKMESİ:

Her hücrede protein sentezi olur. Bu sentezler sırasında da bazı yanlışlıklar meydana gelir. Yanlışlar arttıkça bir sentez diğerinden kötü oluyor ve sonraki ise daha kötü oluyor. İşte bu yanlışlıklar sonucu yaşlanma artıyor. Sonuçta yanlışların tekrar tekrar kopyalanması sonucu yaşlanma artmaktadır.

METABOLİK ARTIKLAR:

Bu teoriye göre organizmaların yaşlanma sebebi şudur: Organizmada sürekli metabolizma faaliyetleri vardır ve bu faaliyetler neticesinde artıklar oluşur. Bu artıkların bir kısmı atılırken, bir kısmı ise kalır. Bu artıkların birikmesi ise metabolizmanın faaliyetini bozuyor ve değiştiriyor. Artıklar moleküllerin katılaşmasına sebep oluyor. Böylece kendini yenileyemiyor ve yaşlanma gerçekleşiyor.

Tüm bu teorilere genel olarak baktığımızda hepsinin biyolojik temelli açıklamalarda bulunduğunu görmekteyiz. Ayrıca tüm teorilerin de doğruluk payları vardır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.