Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DANIŞMA YAPABİLMENİN ŞARTLARI

v       Empati: Olayları karşıdaki kişinin gözüyle değerlendirmektir.

v       Sağlıklı kişilik: Danışma yapan kişide anormallik olmaması, sağlıklı ruhsal yapı.

v       Ben dili-Sen dili: Olayları değerlendirirken daima ben dili kullanılmalı. Sen dilinde suçlama tonu ağır basmaktadır.

v       Etkin dinleme:  Kastedilen, bize söylenenlerin arkasındaki duyguları görmeye çalışmaktır.

 

ÖZ-BEN: Kişide mantıklı (bilişsel) durumların hakim olması ve kişinin kendini yönlendirebilmesidir. Özbenlik, mükemmel olma çabası içindedir ve bu çaba daimidir.

Terapi şayet İd ya da Süper ego tarafları ağır gelirse Ego (Özben) zarar görür. Böylece ego sağlıklı bir biçimde görevini yerine getiremez. Ego’nun görevini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için süper ego ve id arasında denge kurulması gerekir. Bu dengeyi kurmak da egonun vazifesidir. Ego, eğer süper ego tarafına ağır basarsa, bu durum kişide aşırı kuralcı, örf-adete bağlı, toplumsal baskıyı hisseden, başkalarının yönlendirmeleriyle hareket eden bir kişi meydana getirir. Böylece kişi, bağımsız ve kendi kararlarını alamayan bir birey haline dönüşür. Şayet terazi İd tarafına ağır gelirse, o zaman da kişi olur olmaz yerde isteklerini ve duygularını karşılama yoluna gider. Süper ego ve ego devreden çıkar. Böylece özben tehlikeye girmiş olur.

 

ÇOCUKTA EGO GELİŞİMİ: 0-5 yaş arası çocukların hiçbir duyguyu bastırmadan kendilerini ifade etmeleri çok önemlidir. Çocuğun rahat olması ve kendini ebeveynine ifade edebilmesi gerekir.

Mümkün olduğu kadar çocuğa tehditkar bir şekilde yaklaşmamalıyız.

v       Kendi öz beni ile ideal beni arasındaki mesafenin az olması: Kişide ‘keşke’ sayısının az olması.

v       Denetin odağı ego olmalı: Kişinin denetim odağı, kendi içinde olmalıdır. Bu da ancak güçlü bir egonun varlığıyla olur.

v       Saydamlık: Kişi, olayları ve durumları değerlendirirken oldukça objektif değerlendirmelidir. Ego ön planda olmalıdır. Başkalarına ve kendine karşı son derece açık olmalıdır.

v  Kendini kabul: Kendini her yönüyle kabul eden kişi aynı zamanda başkalarını da kabul eder. Eğer kendimizi kabulde zorlanıyorsak, elbette başkalarını da kabulümüz zorlaşacaktır. Bunun nedenlerinin başında doymamışlık gelir. Örneğin, bazı davranışlar hayatımızda yasaklanmış ve bastırılmışsa, o kişinin kendini kabul etmesi ve diğer insanları kabul etmesi zor hale gelecektir.

Dolayısıyla Fallik dönemde çocuğun anne babaya aşırı düşkünlüğü iyi kavranıp doyumlarının üst düzeylerde sağlanması gerekir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.