Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

ŞİZOFRENİ

Ergenlik sonlarında ya da genç erişkinlikte görülür. Duygu, düşünce ya da davranış bozuklukları, içe kapanma ve gerçeklerden uzaklaşmayla başlayan bir psikozdur. Ek belirtiler olarak halüsinasyon ve hezeyanlar görülür.

Psikanalitik görüşe göre; Temel güven duygusu ve ego gelişmesi yetersiz kaldığından, ileride travmalarla karşılaştığında ego regresyona uğrar. Secondar narsizm oluşur. Yani libido tekrar benliğe çekilir ve içe kapanma gelişir.

Uzun süre aile içinde tutarsız mesajlar alan çocuklar, tuhaf ve tutarsız bir anlayış öğrenmekte ve geliştirmektedir. Bu hastalık son derece sinsi seyreden bir hastalıktır. Durgunluk, ilgisizlik, obsesif ve metafizik uğraşlar, somatik yakınmalar ve depresyon şeklinde başlayabilir.

Ergenlik çağında görülen şizofrenik belirtiler, bu çağda görülen problemlere bağlanabilir.

Ben kimim, neyim?

Toplumun benden beklentileri ne? Sorularına cevap bulamayan kişi dengeli bir ‘kendilik’ imajı geliştiremez. Ergenlikte şizofreni, kimlik krizi ile başlayabilir.

Eğer hasta kişi, engellemelerle yıllarca bir obje, kişi ya da duruma dayanarak başa çıkabiliyorsa, bu dayanağını yitirdiği andan itibaren yetersizliği açığa çıkar ve psikotik mekanizma açığa çıkar, harekete geçer.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.