Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

DANIŞMA KURAMLARI

v PSİKANALİZ

Kurucusu Sigmund Freud’dur. Bir davranışın altında birden çok sebep vardır.

Nevrotik davranış, libido (Cinsel enerji)

Fizyolojik ihtiyaçlar bir enerjidir ve bir şekilde uygun yollarla bu enerjinin boşalması gerekir. Bu enerji (nevrotik) yok olmaz, yön değiştirir.

Peki niçin libidinal enerji uygun yollardan boşaltılamıyor? Çünkü toplumsal engeller var. İnsanlara bu konuda engel konulmasaydı (Libido engellenmeseydi) ruhsal hastalıklar da ortaya çıkmazdı. Libido bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyacı doyurmazsak insan da yaşayan bir ölü olur.

Libidonun en önemli engelleyicisi süper egonun aksine ego’dur. Ego süperegoyla Libidonun (İd) arasında bir denge kurar. Eğer süper ego çok fazla baskı uygularsa ego’da ruhsal bunaltıya sebebiyet verir.

Nevrotik Davranış: temelinde çocukluk yıllarından kalma doyurulmamış ihtiyaçlar, engellenmiş dürtüler vardır. Hipnoz sonucu değil de katarsis sonucu davranışta düzelme meydana geliyor. Bu nedenle Freud hipnoz yöntemini bırakıp, serbest çağrışım yöntemini benimsiyor.

Geçmişte yaşanılan travmatik olaylar birikerek yetişkinlik çağına kadar gelip, bireyi hasta edebiliyor. Sağlıksız insan bastırma mekanizmasını kullanan insandır. Çünkü bastırmak, kaçmaktır. Terapotik ortam sağlanarak bastırılmış materyallerle, acı da olsa yüzleşmek önemlidir. Geçmiş yaşantılarımız ihtiyaçlarımızı karşılamıyorsa, şimdiki yaşantımızı etkiler.

Freud’un kuramları

 

1.    Topografik Kuram

ü Bilinç

ü Biliçaltı

ü Bilinçdışı

2.    İç güdüsel Kuram

ü Yaşam iç güdüsü

ü Ölüm iç güdüsü

3.    Gelişim Kuramı

4.    Yapısal Kişilik Kuramı

 

v DAVRANIŞÇI YAKLAŞIM

Öncüleri: Pavlov, Skinner, Thorndike, Watson, Guthrie.

Gözlenen davranışlara, dış gözleme önem verirler. İçsel davranışlara ise önem vermezler. Davranışçılara göre kalıtımın hiçbir önemi yokken, çevreye çok fazla önem verirler. İnsan zihnini boş bir levha olarak görürler. Uyumsuz davranışları da insan çevreden öğrenir.

Freud’a göre uyumsuz davranış engellenmiş davranıştır. Oysa davranışçılara göre uyumsuz davranış öğrenilmiş davranıştır.

Danışman öğreticidir. Ödev verir yani yönlendirir. Şartları ve ortamları kendileri (Çevre denetimi) hazırlar.

Ruhsal hastalıkların tedavisinde davranışçı terapi kullanılmaz. Nedeni ise, davranışçı terapinin çok sınırlı olmasıdır.

Özellikle davranışların ölçülebilir olması yönüyle bilimsel bir yaklaşımdır.

Davranışçı terapistlerin kullandığı belli başlı teknikler vardır:

 

SİSTEMATİK DUYARSIZLAŞTIRMA (WOLPE)

Özellikle korkuların yenilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Sistematik duyarsızlaştırmanın amacı: korku ve kaygı tepkisi arasındaki çağrışım bağını çözerek, korkuyu söndürmektir.

Köpekten korkan bir çocuk örneği: Wolpe geliştirmiştir.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1: En az kaygı oluşturan tepki

10: En çok kaygı oluşturan tepki

Adım adım basamaklar geçilir ve çocuk köpeğe dokunur. Eğer bir basamakta korku tepkisi görülürse bir önceki basamağa dönülür.

Burada psikologun en önemli görevi, köpekten korkma tepkisinin en alt seviyesini (1. Seviyeyi) bulmaktır.

Örneğin, köpekle ilgili tatlı bir hikaye anlatır. Daha sonra cansız ve sevimli oyuncak köpekler gösterilir. Sonra resimler gösterilir. Bu şekilde devam eder.

 

BİÇİMLENDİRME

EKSİK

 

TAŞIRMA

Kişiyi korkulan olay ya da nesnenin içine birden sokmak suretiyle korkunun yenilmesini sağlayan bir yöntemdir. Fakat çok riskli bir yöntemdir. Çocukta kekemeliğe ya da daha büyük sıkıntılara neden olabilir. Danışanı korktuğu uyarıcıyla yoğun bir biçimde karşı karşıya bırakmaktır.

 

ATILGANLIK EĞİTİMİ (SALTER)

Bazı gençler duygu ve düşüncelerini ifade etmede (aile ortamı, yetişme tarzı, çevre vb. nedenlerden dolayı) güçlük çekerler. Bu durumdaki gençlere duygu ve düşüncelerini rahatça ifade etme becerisi kazandırılmaya çalışılır. Sosyal faaliyetler, etkinlikler ile grup ortamı oluşturulur. Bu tür duyguların grup ortamında ifade edilmesine olanak sağlanmaya çalışılır.

Bu durumun altında korku ve yetersizlik duyguları vardır. Öncelikle kişinin kendine olan güvenini kazanması sağlanmalıdır. Örneğin derste konuşamayan bir öğrenciye soru sorarak ya da tahtaya kaldırarak işe başlanabilir.

KAÇINMA

Hoş olmayan uyartıcılar vermek suretiyle istenmeyen davranışın sönmesi sağlanır. Örneğin tırnaklarını yiyen birinin parmak uçlarına biber sürmek vs bu türden yöntemlerdir.

 

MODEL GÖSTERME

Bandura’ya göre istenilen davranışı geliştirmek için, o davranışın uygun bir modelinin gösterilmesi gerekir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.