Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

EĞİTİMDE REHBERLİĞİN YERİ

Eğitim, bir davranış geliştirme sürecidir. Eğitimin amacı, bireyin özünü gerçekleştirmesine ve topluma yararlı olmasına yardımcı olmaktır.

Eğitimde planlı öğrenim durumları hazırlanarak öğrencilere,

·      Kültürel mirasın aktarılmasına

·      Zihin güçlerinin geliştirilmesine

·      Çevreye uyum için gerekli bilgi ve becerileri kazanmalarına

·      Yetişkin topluma hazırlanmalarına ağırlık verilir.

Ancak toplumsal değişim hızının gittikçe artması üzerine, öğrencilerin durmadan değişen çevreye uyum gösterebilecek kimseler olarak yetiştirilmeleri gerçeği ortaya çıkmıştır. Bu nedenle artık okullarda bireylerin problemlerini çözme güçlerinin geliştirilmesi amacına da yer verilmektedir.

İçgüdü türünden davranışlar yerini öğrenilmiş davranışlara bırakmıştır.

 

PROBLEM ÇÖZME İŞLEMİNDE BAŞARI

Kişiyi huzursuz eden problemin ne olduğu kesin bir biçimde tanımlanamazsa çözümü için doğru yaklaşım da bulunamaz. Problem ile ilgili konuda yeterli bilgi sahibi olmak gereklidir.

Sorunun nereden kaynaklandığı konusunda bilgi edinmeliyiz. Yeterli bilgiler toplandıktan sonra çözüm için gereken davranış tarzları belirlenmelidir. En iyi çözüme götüreceği düşünülen yol seçilir. Eğer bu yol problemin çözümünde başarılı olmuşsa devam edilir.

Ders konularının amacı, toplumsal ve fiziksel yaşamla ilgili olgulardan kaynaklanan sorunların ve bunlara bulunmuş çözüm yollarının tanıtılması ve karşılaşılabilecek yeni sorunlara çözüm bulma becerilerinin geliştirilmesidir. Ancak bir kimsenin kendi yaşamında karşılaştığı kişisel sorunlar hiçbir dersin konusu değildir. Bu, rehberlik ve psikoloji danışmanın görevidir.

Rehberlik ve psikolojik danışma: Bireye kişisel sorunlarını kendi başına çözebilmesi için gerekli bilgileri sağlamak, karar verme sorunlarına yardımcı olmak, kişinin kendini tanımasına, isteklerini, imkanlarını, çeşitli özelliklerini tanımasına yardımcı olmak, özünü gerçekleştirmesine yardımcı olmak için çabalayan bir hizmet alanıdır.

Karar verme: Problem çözme işleminin en önemli aşamasını oluşturur. Bazı konularda verilen kararlar kişini tüm hayatını etkileyebilir. Böyle dönemlerde insan kaygı ve bunalım yaşayabilir, psikolojik bir desteğe ihtiyaç duyabilir. Psikolojik danışman bireye bu desteği sağlamaya çalışır.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.