Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PİAGET – ZİHİN GELİŞİMİ

v PİAGET – ZİHİN GELİŞİMİ :

Zihin gelişimiyle ilgili kavramlar;

1.    REFLEKS: Doğuştan var olan bazı işleyişlerdir. Örnek: emme refleksi. Bu davranış öğrenilmemiştir, doğuştan vardır. Zihin gelişimi için refleks gereklidir.

2.    YAPI: Emme refleksinin gerçekleştiği anne memesinin yerini artık biberon alır. Yani artık çevrenin etkisi söz konusudur. Çevreyle etkileşim sonucu bir organizasyon oluşur.

3.    ŞEMA: Zihinsel bir ağdır. Karışık olan kavramları, bilgileri sistemleştirmek için zihnimizin oluşturduğu ağa ‘şema’ denir. Şemanın olması için yapı şarttır. Yapının olması içinse refleks şarttır.

4.    ORGANİZASYON: Organizmanın örgütleme ve sistematize etme yeteneğidir. Dışarıdaki uyarıcıları sistemleştirmek, bir bütün olarak algılamaktır. Şizofren kişilerde organizasyon ortadan kalkar. Yani hasta kendini bir bütün olarak değil de parça parça hisseder.

5.    UYMA: Bir diğer adı da kendini uydurmadır. Yeni bir takım bilgilerle karşılaştığımızda eskiden var olan bilgileri ve tecrübeleri atıp yenilerini kabul etmemizdir. Yani adaptasyondur.

6.    ÖZÜMLEME (ASİMİLASYON, KENDİNE UYDURMA) : Bireyin yeni gördüğü bilgileri ve uyarıcıları, eski bilgileri, tecrübeleri içerisinde eritmesidir. Bireyin karşısındaki kişinin görüşlerini kendi görüşü altında görmesi ve o bireyin görüşlerini kendi görüşleri altında eritmesidir.

7.    UYUM SAĞLAMA: Uyma ve özümleme arasındaki bir dengeleme sonucunda çevre ile bağdaşmamızdır. Bir durumda aşırıya kaçıldığında uyum bozulur.

 

PİAGET’E GÖRE ZİHİNSEL GELİŞİMİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER

1.    Olgunlaşma

2.    Yaşantı: Hayat boyu süren bir tecrübedir.

3.    Kültürel aktarım: Kültürler, içinde yaşayan bireylere şemalar verir. Bu şemalar doğal olarak kültürden kültüre değişiklik gösterir. Kültür, içinde yaşayan bireyi şekillendirir. Yani kendi ögelerini bireye öğretir.

4.    Dengeleme: Bizim dışımızda cereyan eder. Elimizde olmadan zihni gelişimi etkileyen faktördür. Daha önce bilinen bir durum ile daha sonra bilinmeyen, yeni bir durum arasında kurulan dengedir.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.