Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

PİAGET’İN ZİHİNSEL GELİŞİM EVRELERİ

Piaget gelişim dönemlerini 4 evrede ele alır.
1.    DÖNEM: DUYU MOTOR (DUYU HAREKET) DÖNEMİ:
0-2 yaş grubunu oluşturur. Bu dönemin ana fikri o yaşlardaki çocuğun zihinsel faaliyetleri duyular sonucunda meydana gelir ve çocuk bütün vücuduyla harekete geçer. Bu dönemin önemli unsurlarından birisi nesne devamlılığının olmamasıdır. 4-5 aylık bir bebeğin önünden oyuncağını alıp arkasına koyarsak çocuk oyuncağı artık unutur. Dönemin sonunda ise nesne devamlılığı kazanılmıştır.
2.    DÖNEM: İŞLEM ÖNCESİ DÖNEM (SEMBOLİK İŞLEMLER DÖNEMİ):
Mantıksal düşünce gelişmemiştir. 2-6 yaş arasını kapsar. Bu döneme ayrıca sembolik işlemler dönemide denir. Nesnelerle ilgili semboller geliştirilir. Çocuk, bu dönemde zihninde nesneleri canlandırabilir ve bu canlandırdığı sembolik nesnelerle iş yapabilir. Bu işlem esnasında zaman ve mekan sınırlaması bulunmaz. Sembolik oyunların oynandığı gözlenir. Bu dönemde çocuk tamamen ego-santrik düşüncededir. Çocuklar bir aradayken hepsi kendine göre konuşur ve kimse kimseyi dinlemez. Hepsi kendisinin dediğinin olmasını ister. Diğer bir özellik de özelden özele akıl yürütmedir. Bu dönemde tümdengelim ya da tümevarım yoktur. Her sabah yumurta yiyen bir çocuk eğer kahvaltıda yumurta yememişse kahvaltı yapmadığını söyleyebilir.
3.    DÖNEM: SOMUT İŞLEMLER DÖNEMİ:
Bu dönemde, bir önceki dönemin zihinsel işlemleri (Korunum, tersine dönebilirlik) fark edilmiş, yeni zihinsel işlemler kazanılmıştır. 7–11 yaş grubunu içerir.
4.    SOYUT İŞLEMLER DÖNEMİ:
Bu dönem 11 yaş ve üstünü kapsar. En zor işlemler bu dönemde yapılır. Zihinsel gelişmişlik yönünden yetişkinliğe geçilmiştir. Formel işlemler dönemi de denir.

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.