Psikoloji Tarihi

İslam Ansiklopedisi A

İslam Ansiklopedisi B

Cemil Meriç

Karen Horney

PDR Notları


 
ANTALYA, BURSA, İSTANBUL VE KONYA'DAKİ ADAYLAR! SINAV KAYGISINDAN KURTULMAK İÇİN PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ TIKLAYIN

FREUD VE PSİKOSEKSÜEL GELİŞİM DÖNEMLERİ

A.   ORAL DÖNEM:

Oral, ağız demektir. 0-1.5 yaşları arasını kapsar ve hazzın ağızdan alındığı dönemdir. Çocuk her şeyi ağzına götürerek tanımaya çalışır. İçe alma, bu dönemin özelliğidir. Örneğin, sigara kullanımı oral dönemdeki tatminsizliklerden kaynaklanır.

 

B.    ANAL DÖNEM:

Anüs kelimesinden gelmektedir ve tuvalet eğitiminin başladığı dönemdir. 1.5-3 yaşlarını kapsar. Bu dönemin bir diğer adı da ‘savaş dönemi’dir. Anne ile çocuğun arasında kıyasıya bir savaş başlar. İnatçılık ve cimrilik, bu dönemde kazanılan bir huydur. Kakayı ve çişi aşırı tutmanın cimrilikle bağlantısı vardır.

 

C.    FALLİK DÖNEM:

3-6 yaşlar arasını kapsar ve oidipal karmaşanın görüldüğü dönemdir. Çocuk cinsiyetini 3 yaşında anlamaya başlar. Follus, erkeklik organı demektir. Fobiler, bu dönemin ürünüdürler. Kızlarda da elektra karmaşası vardır. Ayrıca bu dönemde cinsel organlarda haz alma başlar.

 

D.   LATENT DÖNEM:

Bu dönemin en önemli özelliği, saplantılı düşüncenin olmasıdır. Obsesif-kompulsif belirtiler, aslında bu dönemin sorunlarından kaynaklanır.

Bu dönem ilk okul dönemidir. Hazzın nerede olduğunun bilinmediği bir dönemdir. Bu dönemin önemli özelliklerinden birisi de araştırma merakıdır. Bu dönem iyi atlatılamazsa obsesif belirtiler ortaya çıkar.

 

E.    GENİTAL DÖNEM:

Buluğ çağından, 12 yaşından 18 yaşına kadar sürer. Bu dönemin en önemli özelliği kimlik edinme dönemi olmasıdır. Gruplaşmaların önemli olduğu, toplumsal kuralları kabul etme ya da aykırı olma durumlarının yaşandığı bir dönemdir. Karşı cinse ilginin başladığı dönemdir.

Psikanalitik teoriye göre herhangi bir gelişim döneminin sağlıklı atlatılamaması çeşitli bozukluklara sebep olur.

 

 
1- BU SİTE TAMAMEN BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR VE BİLGİLERİN GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMA İHTİMALİ VARDIR.
2- BU SİTE RESMİ BİR SİTE DEĞİL, KİŞİSEL BİR SİTEDİR.
3- YANLIŞLIKLA DA OLSA VERİLEBİLECEK HATALI BİLGİLER DOLAYISIYLA www.ygslyssistemi.com YÖNETİMİ HİÇ BİR SORUMLULUK KABUL ETMEZ.
4- SİTEMİZDEN EDİNDİĞİNİZ TÜM BİLGİLERİ MUTLAKA RESMİ KAYNAKLARDAN DA KONTROL EDİNİZ.
5- SİTEMİZDEKİ DİĞER SINAVLAR KISMI SADECE BİLGİLENDİRME AMAÇLIDIR. YGS LYS HARİCİNDEKİ SINAVLARLA İLGİLİ SORU SORMAYINIZ.
6- HİÇ BİR KULLANICI SİTEMİZDEKİ BİLGİLERDEN DOLAYI HERHANGİ BİR ZARARA UĞRADIĞI YÖNÜNDE ŞİKAYETTE BULUNAMAZ.
ASLOLAN RESMİ KAYNAKLARDAN ELDE EDİLEN BİLGİLERDİR. BURADA VERİLMİŞ OLAN BAZI PRATİK BİLGİLERİN OLASI YANLIŞLIĞI YA DA GÜNCELLİĞİNİ YİTİRMİŞ OLMASI NEDENİYLE MAĞDUR OLMAMAK İÇİN LÜTFEN RESMİ KAYNAKLARA BAKINIZ.
7- BU SİTEYİ ZİYARET EDEN TÜM ZİYARETÇİLERİ BU UYARILARI OKUMUŞ KABUL ETMEKTEYİZ..

www.ygslyssistemi.com başarılar diler.......

Makale Arşivi

copyrite© ygslyssistemi.com
Her hakkı saklıdır. Yayınlanan makalelerin bir kısmı ya da tamamı kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.